Hogy elkerüljük a képen látható szituációkat... A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság elvégezte a téli időszakot megelőző felkészülési feladatokat. Ez egyfelől a nyilvántartások pontosítását, másfelől olyan gyakorlatokat jelent, amelyek során az állomány felkészült a rendkívüli helyzetek kihívásaira.
A téli események hatékony kezelése érdekében a települések közreműködésével pontosítottuk az ún. „téli települési adatlapokat”.
Ezek amely tartalmazzák a fontosabb adatokat (polgármester és közbiztonsági referens elérhetőségeit, befogadó helyeket, műszaki mentésre bevonható, kijelölt eszközöket, a településen hóeltakarítással megbízott személyek elérhetőségeit, a külterületeken, tanyákon élők elérhetőségét, valamint a települési szivattyú kapacitásokat)
Előzetesen felkészültünk a főügyelet és műveletirányítás megerősítésére. Erre akkor van szükség, ha tömegével érkeznek segélykérések a műveletirányításra, például nagyobb vihar, baleset, vagy szolgáltatás hosszantartó kimaradása esetén.
Ellenőriztük a települési befogadó helyeket és a hajléktalanok befogadására szolgáló elhelyezési kapacitásokat is.
A felkészülés olyan részletekre is kiterjedt, amelyek a megyében élők életkörülményeit veszik számba, pontosítottuk a szülés előtt álló kismamák, a dialízisre szorulók, a krónikus fekvőbetegek, valamint a vadászok és mezőőrök adatait, lehetséges elérhetőségeit.
Készenlétben állnak az életmentő konvojok, és azok az önkéntesek, akikre számíthatunk például nagyobb balesetek, havaria-helyzet esetén. Ebben az évben még további 8 települési önkéntes mentőcsoport alakul megyénkben, amelyek szintén gyakorolják majd a „téli feladatokat”.
Felhívtuk a megyénk területén telephellyel rendelkező veszélyesáru-szállításban közreműködő gazdálkodó szervezetek figyelmét a téli felkészülés fontosságára, járműveik megfelelő felkésztésére és a szállításra vonatkozó szabályok fokozott betartására
Megvizsgáltuk, feltérképeztük azokat a kockázatos közlekedési útvonalakat, csomópontokat amelyek hóátfúvás, jegesedés, ónos eső miatt komoly fennakadást okozhatnak a közlekedésben. Főképp a 4-es és a 44-es főút bizonyos szakaszai jelentenek gondot a téli időszakban, ezekről valamennyi társszervvel egyeztettünk.
Összességében elmondható, hogy az eddigi tapasztalatok beépültek az idei előkészületekbe, ez, valamint a társszervekkel, önkéntesekkel és települési vezetőkkel folytatott közös munka széles biztonsági hálót épített ki. Minfez akkor működik leghatékonyabban, ha a lakosság is megteszi azokat az óvintézkedéseket, előkészületeket, amelyekkel saját környezete biztonságát erősíti. Fotó: illusztráció/JNSZ MKI archív
Ezzel kapcsolatban folyamatosan jelentkezik még igazgatóságunk, hogy ajánlásaival, tanácsaival éberen tartsa a figyelmet és megelőzze a bajt.