Abony Önkormányzata belső kontrollrendszerének és befektetési döntéseinek ellenőrzése- Az önkormányzatok belső kontrollrendszere kialakításának és működtetésének ellenőrzése - Abony - Befejezte az Állami Számvevőszék Abony Város Önkormányzata belső kontrollrendszere kialakításának és működtetésének, továbbá egyes befektetési döntéseinek, a döntések végrehajtásának és elszámolásának szabályszerűségi ellenőrzését. Az ÁSZ megállapította, hogy az önkormányzat belső kontrollrendszere kialakításának és működtetésének hiányosságai a befektetési tevékenységek szabályszerű végzését, elszámoltathatóságát nem támogatták. A befektetésekkel kapcsolatos döntés-előkészítés nem biztosította a közvagyon körültekintő, biztonságos befektetését. Az integritás szemlélet erősítése érdekében az önkormányzatnak még erőfeszítéseket kell tennie.
Az Állami Számvevőszék az elmúlt években több száz ellenőrzést folytatott le önkormányzatoknál és nemzetiségi önkormányzatoknál. Ezek mindegyikének célja a helyhatóságok szabályozott működésének, gazdálkodásának, illetve pénzügyi egyensúlyi helyzete megteremtésének és fenntartásának támogatása volt. A 2015-ben történt, brókercégekhez kapcsolódó események kockázatait értékelve és azok társadalmi jelentőségére tekintettel az ÁSZ kiterjesztette a belső kontrollrendszer ellenőrzését az érintett önkormányzatok befektetési döntéseire is.
A több mint 15 ezer lakosú Abony a 2014. évi költségvetési beszámoló szerint 1 milliárd 996,4 millió Ft költségvetési bevételt ért el, valamint 2 milliárd 580,8 millió Ft költségvetési kiadást teljesített. Az önkormányzat 2015. április 30-án egy befektetési vállalkozással szemben 279,4 millió Ft pénzkövetelést tartott nyilván.
Az ÁSZ 2014. január 1-jétől 2015. április 30-ig terjedő időszakra vonatkozóan ellenőrizte és értékelte az önkormányzat belső kontrollrendszerének kialakítását, továbbá azt, hogy egyes elemeinek működtetése biztosította-e a közpénzfelhasználás szabályosságát. Ellenőrizte továbbá, hogy a 2011. január 1-jétől 2015. április 30-ig terjedő időszakban az önkormányzat egyes befektetési döntései és azok végrehajtása, elszámolása megfelelt-e a vonatkozó jogszabályoknak és belső szabályozásoknak, a kialakított kontrollrendszer támogatta-e a befektetési tevékenység szabályszerűségét.
A számvevőszéki ellenőrzés megállapította, hogy a belső kontrollrendszer kialakításában és működtetésében feltárt hiányosságok miatt az nem segítette elő a szabálykövető működést és gazdálkodást. A befektetésekkel kapcsolatos hatáskörök ellentmondásos szabályozása miatt nem volt biztosított a döntéshozó elszámoltathatósága. A kontrolltevékenységek nem megfelelő működtetése akadályozta a hibák megelőzését, feltárását. Az ellenjegyzési, a teljesítésigazolási, és az érvényesítési jogkörök szabálytalan gyakorlása pedig növelte a jogosulatlan kifizetések veszélyét.
A befektetési döntések előkészítésekor a kockázatokat nem mérték fel, nem tervezték meg hogy hol és milyen beavatkozások szükségesek a káros következmények elkerülése érdekében, így nem tettek meg mindent a befektetett közvagyon biztonságos megőrzéséért. A befektetett közvagyon kimutatása a számviteli nyilvántartásokban nem felelt meg az előírásoknak.
Az integritás szemlélet erősítése érdekében - a belső kontrollrendszer kialakításában és működésében feltárt hiányosságok és hibák megszüntetésével - az önkormányzatnak még erőfeszítéseket kell tennie.
Az Állami Számvevőszék jelentésében a feltárt hiányosságok megszüntetése érdekében a polgármesternek és a jegyzőnek fogalmazott meg javaslatokat, amelyekre 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.