A közelmúltban megmutattam Önöknek, hogy micsoda balkáni állapotok urlakodnak az abonyi MÁV álomás illemhelyein. Pár éve a sínpályát, állomást felújították ugyan, de az IDE kattintva látható gyalázatos állapotok megmaradtak. Az üggyel kapcsolatban a Tisztifőorvosnak írtam, aki az EMMI illetékesének továbbította levelemet. Ma megkaptam az alapos, pontos, részletes választ, melyből kiderül, hogy ha a felárral igénybe vehető, vagy a határon túlról érkező vonatok megállnak Abonyban, akkor valóban a jogszabályokba ütközik a képeken látható borzadály létezése. ITT látható pár példa, hogy az IC-k megállnak nálunk.
Korábbi cikkünk IDE kattintva
Minisztériumi válasz:
Oláh Gyöngyvér, sajtóreferens, Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkárság:
Amennyiben a határon átmenő, valamint a felárral igénybe vehető menetrend szerinti vonatok megállnak az Abonyi MÁV állomáson, úgy a nem megfelelő módon kialakított mellékhelyiségre vonatkozó észrevételét a hatáskörrel rendelkező területileg illetékes járási építésügyi hivatalnak tudja jelezni, melynek elérhetőségét az alábbi honlapon találja:
http://www.jaras.info.hu/jarasi-hivatalok/jarasi-szakigazgatasi-szervek
Teljes levél:
Egészségügyért Felelős Államtitkárság
Tisztelt Lőrinczy Veronika!
Köszönjük megtisztelő érdeklődését. Kérdéseire az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkársága az alábbi választ adja:
Az országos működési engedély alapján végzett vasúti személyszállítás részletes feltételeiről szóló 271/2009. (XII. 1.) Korm. rendelet
„8. § (1) A vasúti társaság - a pályavasúti társasággal kötött megállapodása alapján, annak közreműködésével - biztosítja a személyszállítás lebonyolításához és az utazási igények kiszolgálásához szükséges feltételeket.
(2) A vasúti társaság a határon átmenő, valamint a felárral igénybe vehető vonatok menetrend szerinti megállóhelyeken, illetve a naponta legalább 12 menetrend szerint közlekedő személyszállító vonat indítását vagy fogadását bonyolító megállóhelyeken az (1) bekezdésben meghatározottak szerint gondoskodik:
a) írásos, illetve szóbeli utastájékoztatásról,
b) a vonatok megközelítését segítő építmények használatának lehetőségéről.
(3) A vasúti társaság a határon átmenő, valamint a felárral igénybe vehető vonatok menetrend szerinti megállóhelyein a (2) bekezdésben meghatározottakon túl gondoskodik:
a) várótermek, váróhelyiségek üzemeltetéséről,
b) az alapvető szükségletek kielégítésére szolgáló létesítmények (különösen a WC, mosdó, vízcsap, ivóvízkút) kialakításáról és rendelkezésre állásáról.”
Fentiek alapján megállapítható, hogy a határon átmenő, valamint a felárral igénybe vehető menetrend szerinti vonat állomásokon kell illemhely kialakításáról gondoskodni.
A mellékhelyiségek kialakítására vonatkozó építésügyi rendelkezéseket az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK) tartalmazza:
„99. § (1) Az építményeket és a szabadtéri tartózkodásra, munkavégzésre szolgáló területeket (pl. temetőt, közúti pihenőhelyet, helyhez kötött szabadtéri munkahelyet, sátortábor céljára kijelölt területet) a rendeltetésüknek megfelelő illemhely-használati és tisztálkodási lehetőséggel kell tervezni, megvalósítani és fenntartani. Az illemhelyek és a tisztálkodó helyiségek berendezéseinek számát az építmény, az önálló rendeltetési egység, a terület egyidejű használóinak tervezett (becsült) lehetséges legnagyobb létszáma és nemek szerinti megoszlása alapján kell tervezni, megvalósítani. Az illemhelyekhez biztosítani kell a kézmosás lehetőségét.
(2) A tisztálkodó helyiség, az illemhely (WC-csésze, vizelde-berendezéssel felszerelt helyiség) könnyen tisztítható, fertőtleníthető, továbbá önálló szellőzésű és fűthető legyen, ezen túlmenően a csoportos tisztálkodó helyiség fűthető helyiségből nyíljon. A több illemhelyet magában foglaló helyiség (csoportos illemhely) csak önálló szellőzésű előtérből nyílhat. Az illemhely mérete 0,90 x 1,20 m-nél - befelé nyíló ajtó esetén 0,90 x 1,60 m-nél - kevesebb nem lehet.
(3) Az építményekhez és az (1) bekezdés szerinti területekhez az illemhelyek számát az egyidejű használóinak a tervezett, becsült összlétszáma alapján a következők szerint kell megállapítani:
a) 200 főig 10 fő részére legalább egy közös, 10 fő létszám felett nemek szerint külön illemhelyet kell létesíteni, minden megkezdett
aa) 15 fő női létszám részére legalább 1 WC-fülke, illetőleg
ab) 40 fő férfi létszám részére legalább 1 WC-fülke és 1 vizelde vagy 2 WC-fülke létesítése szükséges;
b) 200-1000 fő összlétszámhoz minden megkezdett
ba) 30 fő női létszám részére legalább 1 WC-fülke, illetőleg
bb) 80 fő férfi létszám részére legalább 1 WC-fülke és 1 vizelde vagy 2 WC-fülke létesítése szükséges.”
Amennyiben a határon átmenő, valamint a felárral igénybe vehető menetrend szerinti vonatok megállnak az Abonyi MÁV állomáson, úgy a nem megfelelő módon kialakított mellékhelyiségre vonatkozó észrevételét a hatáskörrel rendelkező területileg illetékes járási építésügyi hivatalnak tudja jelezni, melynek elérhetőségét az alábbi honlapon találja:
http://www.jaras.info.hu/jarasi-hivatalok/jarasi-szakigazgatasi-szervek
Üdvözlettel:
Oláh Gyöngyvér
sajtóreferens
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Egészségügyért Felelős Államtitkárság
A panaszt természetesen jelzem az illetékeseknek. Egyet nem értek..... Miért én írok, miért nem a városvezetés????