A régi, öreg autókkal gyakrabban fordul elő, hogy meghibásodik, ám egy új autó esetében is előfordulhatnak meghibásodások. A leggyakrabban az elektronikai rendszer hibásodik meg, leggyakoribb az akkumulátorok idő előtti lemerülése.
Ilyen hibákkal találkozhat leggyakrabban
Az autósok gyakorlati tapasztalatai szerint az akkumulátorok gyengülésével, gyakori lemerülésével kerülünk szembe leginkább, ami nem véletlen, hiszen ezek élettartama csupán 4-5 év. Az élettartam végén gyakori a sok lemerülés, a csökkent töltéstároló képesség. Ha hidegben áll az autó télen, nehezebben indul, emiatt sokat önindítózunk, akkor még rövidebb élettartammal kell számolnunk. Ilyenkor csak az akkumulátorcsere segíthet, ebben az esetben újabb 4-5 évig nem kell számítanunk a lemerülésükre. Az akkumulátor lemerülésében persze más tényezők is szerepet játszhatnak, - amelyekre, ha időben figyelünk – kitolhatjuk az élettartamát. A generátort meghajtó ékszíj lazasága például okozhatja az akkumulátor élettartamának rövidülését, erre a csikorgó hangokból következtethetünk. A generátorokban lévő szénkefék kopása is okozhat hasonló problémát, ezek ellenőrzésével és cseréjével szintén meghosszabbíthatjuk az élettartamot.
Ritkábban felmerülő problémák közül említhetjük a motor vagy alkatrészeinek meghibásodását, a kerekek hibáit, a hűtőrendszer eltömődését, a meghibásodott vízpumpát, hogy csak néhányat említsünk. Jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy ezeknek a rendellenességeknek vannak előjelei, amelyekből következtethetünk arra, hogy valami nem működik megfelelően, és hamarosan meghibásodással fog jelentkezni. Ha remegő kormányt, motorzajt, szabálytalan alapjáratot észlelünk az autónkon, akkor ideje felkeresni egy szervizt, ahol megállapítják a probléma okozóját és orvosolják a bajt.
Ezekre a jelekre figyeljen – jelzik a hibát
Mint már említettük, a meghibásodások a legtöbb esetben nem hirtelen jelentkeznek, hanem bizonyos jelekből következtethetünk arra, hogy valami rendellenesen működik az autónkban. Ehhez nem szükséges autószerelő szaktudás, csupán figyelnünk kell a jármű által kiadott hangokra és jelekre.
Ha a töltést jelző lámpa időnként felvillan, akkor gyanakodhatunk a generátor vagy az akkumulátor nem megfelelő működésére. A szakadt vagy megégett kábelek az önindító meghibásodására utalnak. Az elszakadt ékszíj a motor nem megfelelő működését okozza, és utalhat rá a túl alacsony olajnyomás vagy a túlmelegedés is.
A kerekek nem megfelelő működését jelzi, ha a kormány valamelyik irányban „húz”, vagy remeg a kormány, illetve, ha a gumiban lévő nyomás túl alacsony, vagy rendszeresen leenged az abroncs.
A hűtési rendszer meghibásodását okozhatja a szivárgó hűtővíz, a ventilátor meghibásodása, a hőkapcsoló nem megfelelő működése, míg az üzemanyagrendszer hibájáért a benzinpumpa hibája, az üzemanyagszűrő eltömődése és a berepedezett csövek lehetnek felelősek. Szintén ideje felkeresni a szerviz munkatársait, ha recsegő, blokkoló váltóra figyeltünk fel, ha csúszik vagy nem működik a kuplung. Ezeknél a jeleknél érdemes minél hamarabb orvosolni a problémát, ne várjuk meg, amíg még nagyobb lesz a baj, cselekedjünk időben!