Közel 20 évig működött Abonyban a magánállatkert, mielőtt Felsőlajosra költözött. A költözés okairól, a döntés meghozataláról ír az állatkert tulajdonosa, Tóth Tibor a néhány hete megjelent könyvében.
Az első magyarországi magánállatkert
Az 1997-ben alapított magánkézben lévő állatkert sokáig az egyetlen ilyen jellegű kezdeményezés volt Magyarországon. Az állatkertet Tóth Tibor alapította – saját bevallása szerint – pusztán önerőből, vagyis állami és egyéb támogatást nem vett igénybe ehhez. A településen élők és a környékbeli községekből érkezők körében nagy népszerűségnek örvendett az állatkert, sok óvodás és kisiskolás csoport megfordult itt nyaranta, majd az ország minden szegletéből érkeztek ide látogatók. Aztán valami elromlott, és az állatkert vezetője úgy döntött, a Bács-Kiskun megyei Felsőlajosra költözteti állatait és vele együtt az állatkert intézményét is. Így hát 2015-ben megtörtént a költözés, azóta Felsőlajoson működik az állatkert 20 hektárnyi területen, az állatok számára tágas kifutókkal, festői környezetben.
Könyv a költözés okairól
Idén februárban jelent meg az a könyv, amelyet Tóth Tibor, az állatkert megalapítója írt, és amelyben összefoglalja az állatkert indulásának, működtetésének, a nehézségeknek és a sikereknek, majd az elköltözés okainak történetét. Az Álmom, szenvedélyem, az életem címmel megjelent kötet részletesen kitér arra, hogy milyen okokra vezethető vissza a magánállatkert Felsőlajosra történő költöztetése. A kötetet az író személyesen is bemutatta Abonyban, a Kultúra Házában 2017. február 4-én, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy ezzel egyben el is köszönjön az abonyi emberektől, akik közül sokan segítették az ő munkáját. A könyv bemutatóján az író visszaemlékezett a kezdetekre, felidézte a felmerült nehézségeket és a boldog pillanatokat, majd optimistán tekintett a jövőre, és reményét fejezte ki, hogy Felsőlajoson, a magán állatkert új otthonában is hasonló örömökben lesz része, mint Abonyban. Egyben invitálta az abonyi embereket, régi segítőit, hogy látogassák meg az állatkertet, új helyén, Felsőlajoson.
A 116 oldalas könyvet ismertetve, a szerző elmondta, hogy az az elmúlt 20 év küzdelmeiről és az Abonyban átélt élményekről szól. A szerző, saját bevallása szerint, időközben rájött, hogy kedvencei a nagymacskák, azon belül is az oroszlánok, akik visszaadják az emberektől kapott szeretetet. Az igazi hírnevet is ezek az állatok hozták meg az állatkertnek, hiszen amíg lehetett őket simogatni, emberek ezrei jöttek, hogy ők is részesei lehessenek ennek a csodának.
Aztán új jogszabályok, súlyos összegű bírságok jöttek, ami akadályozták a működést, a terület is csupán bérlemény volt, ami ismét megnehezítette a hosszú távú működést. A hatósági ellenőrzések és a konfliktusok fokozódása miatt döntött úgy a család, hogy új helyet keres az állatoknak. Így esett a választás Felsőlajosra. Az engedélyeztetési eljárások hosszúsága miatt oda sokak kedvence, Buborék, a nílusi víziló már nem költözhetett oda, ám Csehországban új otthonra és gazdára talált.
Akit részletesen is érdekel az állatkert története, az megrendelheti az állatkert honlapján keresztül.
Aki pedig a nagymacskákról szeretné bővíteni az ismereteit, az számos könyvet talál a témában a Régi Könyvek oldalán.
képek MiAbonyunk archív