Szinte minden gyerek szeretne szuperhős lenni, és sokan még felnőttként is eljátszadoznak a gondolattal. Milyen lehet természetfeletti képességekkel rendelkezni, és vajon milyen képesség mellett döntenénk, ha bármit választhatnánk?
Az ember megjelenése óta mindig is voltak próbálkozások, hogy testi erőnk, ügyességünk, vagy épp szellemi teljesítőképességünk határait kitoljuk, amennyire csak lehetséges. A minket körülvevő természet pedig készségesen nyújtott segítséget ehhez.
Bizton számíthatott bárki némi plusz képességre, ha volt a közelében légyölő galóca, kokacserje vagy épp egy dúsan termő áfonya bokor.
A vikingek a légyölő galócából egy bizarr és életveszélyes eljárás során nyerték ki a szükséges hatóanyagot, ami félelmetes és megállíthatatlan harcossá változtatta azt, aki megitta. Ők voltak a legendás berserkerek, vagy „medve-harcosok”, akik „pajzsukat rágva”, őrjöngve mentek a csatába. Mindig az első sorban harcoltak és egy átlagos férfi erejének sokszorosával rendelkeztek.
A dél-amerikai indiánok évszázadok óta rágják a kokalevelet, amely kedvenc élénkítő szerük a paprika és kakaó mellett. A kokalevél fokozta munkabírásukat, a futárokat hozzásegítette, hogy hosszú órákon át futhassanak és nagymértékben csökkentette a fájdalmaikat is. Így tehát olyan teljesítményt tudtak nyújtani, ami normál körülmények között lehetetlen lett volna.
A fentiekhez viszonyítva kevésbé látványos az áfonya hatása. Mégis, a II. világháború alatt a brit légierő pilótái marokszám ették éjszakai bevetés előtt. Akárcsak a bányászok, mielőtt munkába indultak a föld mélyére. Mi volt a közös a bányászokban és a pilótákban? Az, hogy sötétben kellett nagyon jó munkát végezniük. Olyan sötétben, amihez az emberi szem nem elég jó, pedig nekik gyakran az életük függött ettől. Az áfonya számos jótékony hatása mellett alkalmassá teszi az emberi szemet arra, hogy a szokásosnál jobban lásson a sötétben.
Számtalan növényi és állati eredetű méreganyagot használ az ember világszerte testi és szellemi képességei javítására. A modern korban pedig már mesterségesen is elő lehet állítani a legkülönfélébb doppingszereket.
De valóban nincs más lehetőség, mint a rövid hatású, gyakran egészséget károsító drogok? De igen, úgy tűnik, van. A megoldást a rohamléptekben fejlődő génsebészetben, és génszerkesztésben kell keresnünk.
Mindig voltak emberek, akik valami elképesztőt produkáltak, valami olyasmit műveltek, amiről azt hittük, lehetetlen. Egyesek fejben végeznek el bonyolult matematikai műveleteket. Mások a testhőmérsékletüket tudják szabályozni akaratuk szerint. Vannak, akik tapintás útján, azaz a bőrükkel látnak. Hogy a hajmeresztőbb dolgokat (teleportálás, tárgyak mozgatása, levitáció) ne is említsük.
Nagyon közel jár a tudomány ahhoz, hogy be tudják azonosítani azokat a géneket, amelyek az ilyen extra képességekért felelősek. Ma már arról beszélnek, hogyan lehet majd megrendelni, hogy születendő gyermekünk matematikai zseni, vagy épp táncművész legyen a gének csekély mértékű megváltoztatásával. A következő lépés a génszerkesztés, ami az utóbbi évek nagy felfedezése. A génszerkesztési eljárás során tudósaink meg tudják változtatni felnőtt ember már kialakult képességeit, vagy új tehetséggel ellátni az illetőt.
Nagyon valószínű, hogy pár évig még várnunk kell, míg ezen eljárások áldásait élvezhetjük. Addig is, aki szuper képességekre vágyik, annak azt javaslom, egyen sok áfonyát és semmiképp ne kísérletezzen a légyölő galócával.