Hatalmas hírértéke volt az elmúlt években a CSOK-nak, az állam által 2016 júliusában bevezetett támogatási formának. Maga a beharangozás végül komolyabbnak bizonyult, mint a családtámogatás eddigi valós haszna.
Most a NOK-on (Nemzeti Otthonteremtési Közösség) a sor, hogy segítsen minél több famíliának saját otthonhoz jutni. Vajon a szervezőknek éri meg a legjobban, vagy valóban megrövidíti az ingatlanhoz jutás idejét ez a forma?
CSOK: korlátozott a kedvezményezettek köre
A CSOK, azaz a Családi Otthonteremtő Támogatás a meglevő, vagy vállalt gyerekek számától függően 10 milliós állami pluszt is jelenthet a szerződő családoknak.
Igen nagy a támogatás különbsége a családbővítés vállalásának nagysága szerint: míg egy gyereknél 600 ezer forintos támogatást lehet kérni, három vagy több gyerek ingatlan építésnél már 10 millió forintot ‘jelent’.
Számos tényező - például a társasházakba való beszállás CSOK-kal való finanszírozásának körülményes mivolta - miatt nem bizonyult slágernek ez a támogatás, a vártnál kevesebben szerződtek eddig a bankoknál.
NOK: kell egy kis szerencse, vagy plusz pénz
Idén került szem elé a NOK, egy másik lakásvásárlást ösztönző lehetőség. Ez egy állami támogatással megvalósított közösségi finanszírozási forma, amit külföldi minta alapján vezet be itthon a kormányzat. Miről van szó kulcsmondatokban?
A rendszerbe beszálló tagok havonta félretesznek - legalább 65 ezer forintot - , és a megtakarításukhoz az állam hozzáad 30 százalékot, maximum évi 300 ezer forintig. Eddig erősen hasonlít a rendszer az LTP-re, a lakástakarékra.
Ám itt nem lehet - egy fix időszak kivárása után - megkapni a pénzünket, hanem sorsolás, illetve licit dönt a kivétről. A második és a tizedik év közt véletlenszerűen juthatunk az államilag megnövelt összeghez, ami meglehetősen játékos kedvű és laza ügyfeleket feltételez.
Emellett jó tudni, a NOK segítségével csak új építésű lakás vásárolható.
A felvehető összeg és a befizetés aránya azonos időtáv esetén egyébként a lakástakaréknál kedvezőbb: ott 126 százalék, míg a NOK esetében csak 113 százalék. (A NOK annyiban kedvezőbbnek tekinthető, mint az LTP, hogy a belépési költség kisebb - nem több 100 ezer forintnál -, és ugye ha szerencsénk van, pár év után is fizethet.)
Sok a megkötés
Három havonta sorsolnak arról, ki vehet új lakást, és a futamidő alatt mindenkire sor kerül. Meggondolandó, hogy a fizetés időközbeni szüneteltetésére nincs mód.
Szakértők kiszámolták, az állami támogatás 80 százalékát elviszi a lakáslottóban való részvétel költsége. Emellett azt is fejtegették, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a licitben való részvétellel korán kerülünk sorra, még ha előre be is fizetjük az egész összeget, garancia erre ugyanis nincs.
Hacsak nem szeretjük a szerencsejátékot, és hacsak nem szállunk ki 2 év után a NOK-ból, reálisabb megoldás lakás célú megtakarításra az lakástakarékpénztár. Többek közt: nemcsak újépítésű lakásra költhető a kivett összeg, rugalmasabbak a feltételei, és emellett nincsen izgalom faktora.