HOGY NE VÁLJON BETÖRÉS ÁLDOZATÁVÁ!
A nyár beköszöntével egyre többen veszik ki jól megérdemelt szabadságukat és utaznak vidékre, külföldre nyaralni, kikapcsolódni. Ebben az időszakban is fontos lakásuk, házuk biztonsága, védelme, hogy egy esetleges betörés ne árnyékolja be a nyaralás élményeit. Ingatlana biztonságáért Ön tehet a legtöbbet!
A betörők a családi házakat, sorházakat részesítik előnyben, kevésbé vonzóak a lakótelepi lakások, de a 4. emelet felett már nő a veszély, mert minél magasabban van, annál kisebb a mozgás. A betörő a bűncselekmény elkövetése előtt különböző szempontokat figyelembe vesz. Elsődleges, hogy ne legyen otthon senki, ne legyen szemtanú. Az értékes zsákmány reménye is fontos szempont, valamint a könnyű bejutás és menekülés. További mérlegelés, hogy van-e riasztó, van-e kamera felszerelve, van-e kutya.
A profi betörők általában egy-két perc alatt, szinte hangtalanul hatolnak be egy olyan lakásba, amelynek tulajdonosa nem gondoskodott megfelelően a biztonságról. Az elkövetők gyakran udvarokon, hátsó ajtókon át, jellemzően garázsokon keresztül jutnak be a családi házakba.
Ne feledje: kellő elővigyázatossággal rengeteg kellemetlenség megelőzhető!
A nyílászárók képezik a behatolási pontok meghatározó hányadát, ezért szükséges az első és hátsó ajtók, ablakok megerősítése.
Az ajtólap, ajtótok, pánt, zárszerkezet megerősítése acéllemezzel, fémrács szerkezet kialakításával lehetséges. Az ajtó befeszítés ellen hatékony lehet a hevederzár, amennyiben az megfelelően van kialakítva, lehetőleg falba záródik és jó minőségű a zárszerkezet. Fontos szempont, hogy az ajtó több ponton záródjon.
Ha otthonában nagyobb pénzösszeget tart, azt mindig tegye biztonságos, mások által nem ismert helyre! Tanácsos lemez vagy pénzkazettát vásárolni. A pontos hely ismerete csak önre tartozik, azt senkivel ne ossza meg!
A földszinti ablakokra szerelt törésvédelmi fólia láthatatlan védelmet biztosít.
A biztonságot fokozza, ha kiépítésre kerül egy modern elektronikus jelző-riasztó berendezés, mely a cselekmény megkezdésének pillanatában jelzést ad a távollévő tulajdonosnak, illetve a reagálásra képes vagyonvédelmi vállalkozás diszpécserének.
Amennyiben betörést észlelt lakóotthonában lehetőség szerint ne változtasson semmit a helyszínen, ne kezdjen el pl. takarítani, mert ezzel a nyomok rögzítését akadályozza meg, azonnal értesítse a rendőrséget a 107, vagy 112 ingyenes hívószámokon.
Gondolta volna, hogy a betörések jelentős része nappal történik? A megelőzés érdekében – akár néhány percre, akár több napra megy el otthonról – mindig ellenőrizze, hogy:
Becsukta az ablakot?
Bezárta a bejárati ajtót?
Bekapcsolta a riasztót és az egyéb biztonságtechnikai eszközeit?
Ellenőrizte-e, hogy bezáródott-e a kapu, garázsajtó?
Tájékoztatta közeli hozzátartozóját vagy megbízható ismerősét, hogy hosszabb időre elutazik?
Gondoskodott postaládája rendszeres kiürítéséről?
Kikapcsolta a csengőt?
Ellenőrizte, hogy a lakásbiztosítása naprakész?
CEGLÉDI RENDŐRKAPITÁNYSÁG
„KULCS-kérdések a lakásbetörések kapcsán!”
A Ceglédi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztály Bűnmegelőzési területe a vagyon elleni bűncselekmények, kiemelten a lakásbetörések visszaszorítás érdekében programsorozatot indít 2017. év július hónapban hetente egy alkalommal, csütörtöki napokon 09:00 órától 12:00 óráig Cegléd város különböző helyszínein.
A program célja: A lakosság tájékoztatása, figyelemfelhívása a lakásbetörések megelőzése illetve a vagyonvédelem kapcsán! Hasznos tanácsokkal, tájékoztató anyaggal valamint biztonság technikai eszközök bemutatásával készülnek a szakemberek.
A kitelepülés ideje alatt ingyenes rendőrségi kerékpár regisztrációval a lopás deliktumok megelőzése a cél!
A kitelepülés helyszínei: Időpontok:
Cegléd, Szabadság tér 2017. július 06.
Cegléd, Szent Imre herceg u. 17. 2017. július 13.
szám előtti park rész
Cegléd, Gubody park területén 2017. július 20.
Cegléd külterülete 2017. július 27.