Ugyan a nyári utazási főszezon véget ért, ám sokan indulnak útnak ilyenkor ősszel is, hogy még kiélvezzék a korai őszi kellemes időjárás által élvezhető lehetőségeket. A déli úticélok pedig éppen ilyenkor mutatják a legkellemesebb arcukat, érdemes nem csupán a nyári szezonban gondolni rájuk. Egy biztos: akárhová is utazunk nyaralni, mindig gondoljunk az utasbiztosításra is!
Nem elég az Európai Egészségbiztosítási Kártya
Sokan azt gondolják, hogy elegendő igényelni az ingyenes Európai Egészségbiztosítási Kártyát az egészségügyi hivataltól, és így biztosítva vagyunk külföldön is, az ott felmerülő balesetekkel, megbetegedésekkel kapcsolatban. Ez a kártya azonban nem minden országban nyújt segítséget a bajban, és nem is teljeskörű az ellátások köre, amelynek során igénybe vehető. Mint a neve is mutatja: az Európai tagállamokban vehetők igénybe vele egészségügyi szolgáltatások, emellett Svájc és Szerbia is elfogadja. Ez utóbbi országban azonban csupán a sürgősségi ellátások vehetők csupán igénybe ezzel a kártyával. Az adott országon belül sem mindegy, hogy hová fordulunk, ugyanis csak az az egészségügyi szolgáltató fogadja el, aki az adott állam társadalombiztosítási szervével szerződéses kapcsolatban áll. A kártyával az orvosilag szükséges ellátások vehetők igénybe, ám hogy ez a fogalom mit takar, az országonként más és más. Némely országban visszatérítéses rendszer működik, ami azt jelenti, hogy előre meg kell előlegeznünk az ellátás és a gyógyszerek költségeit, és azt majd a későbbiekben visszatérítik számunkra.
Jól látható, hogy az Európai Egészségbiztosítási Kártyát mindenképpen érdemes kiváltani európai úti cél esetén, ám nem helyettesíti az utasbiztosítást, aminek a megkötése erősen ajánlott mindenki számára.
Miért kössön utasbiztosítást?
Az utasbiztosítások célja, hogy bármely országba történő utazás esetén bekövetkező megbetegedés vagy baleset esetén (és sok más egyéb váratlan kár esetén is) megoldást nyújtson úgy, hogy az anyagilag ne terhelje a nyaralókat, vagyis az utasbiztosítást igénybe vevőt.
Sokan hajlamosak vagyunk a külföldi ország egészségügyi ellátására úgy gondolni, mint ha az a hazai körülményeket tükrözné, ám tudnunk kell, hogy minden ország egészségügyi ellátása és társadalombiztosítása más és más. Éppen ezért, ha napi néhány száz forintért utasbiztosítást kötünk, akkor biztosak lehetünk abban, hogy bármilyen baj esetén anyagilag fedezve vagyunk, nem kell saját pénzünkből fedezni az orvosi ellátás, a szállítás, a kórházi napidíj költségeit, emellett a legtöbb utasbiztosítás fedezi az általunk másnak okozott (felelősségi) károkat is.
A biztosítási csomagok árai és tartalma persze biztosítónként más és más, érdemes alaposan utánanézni, hogy melyik csomag milyen esetekben nyújt fedezetet és mekkora értékhatárig fedezi a költségeinket. Emellett fontos tudnunk azt is, hogy kiterjed-e az utasbiztosítás a magunkkal vitt értékeink védelmére, vagy ezekre külön kell biztosítást kötnünk (pl. poggyászkár).
Ha van utasbiztosításunk, akkor azzal igénybe vehetjük a biztosítók segítségét a nap 24 órájában és magyar nyelven (ami nyelvtudás hiányában nem utolsó szempont), bármilyen baj történik, segítenek nekünk abban, hogy hová forduljunk. Ott azonnali ellátást kapunk, és a költségek miatt sem kell aggódnunk, hiszen azt a biztosító rendezi a kórházzal.