Botka László lemondása Gyurcsány Ferenchez vezethető vissza, mivel érdeke fűződik az Nagyjából fél évvel az országgyűlési választás előtt miniszterelnök-jelölt nélkül maradt a Magyar Szocialista Párt. A vasárnap még legalábbis a nyilvánosság így tudta kormányfőségre aspiráló Botka László hétfőn már nagyon kemény szavakkal ment neki saját pártjának és általában szóhasználata szerint a demokratikus ellenzéknek, amely szerinte nem akar nyerni.
Persze a válasz sem váratott magára sokat. Párttársa, Szanyi Tibor szerint Botka László megijedt. Ráadásul még ugyanabban a mondatban hazaköpködéssel vádolta az exjelöltet, aki szerint a Fidesz ügynökei ülnek az MSZP-ben. Ha nem tudnak megfelelő karaktert felmutatni az MSZP-ben, Gyurcsány „reggelire megeszi a pártot” – mondták.
Galló Béla politológus szerint további visszaesés várható a közvélemény-kutatásokban, és nem tartja kizártnak, hogy mindössze 5-10 százalék körül lesz a szocialista párt.
A szakember az M1 Szemtől Szemben című műsorában úgy fogalmazott: Botka Lászlóra a Gyurcsány-csapda csapódott rá.
Mint mondta, Gyurcsány Ferenc 2011-ben távozott az MSZP-ből egy „neoliberális kapkodás” után. A szocialisták 2/3-os vereséget szenvedtek 2010-ben, és ezen nagyvonalúan túllendült a párt, azóta pedig görgetik maguk előtt a Gyurcsány-kérdést.
Az MSZP utóbbi évtizedének története a Gyurcsány-kérdés története – mondta Galló Béla, hozzátéve, hogy ugyanakkor az ő politikájának semmi köze nem volt a baloldali politikához.
Úgy vélte, Gyurcsány hiába nyeri most meg esetleg a meccset az MSZP ellen, a DK-t „rezervátumpártként” fogják a parlamentben kezelni az ellenzék azon erői, amelyek azt hangoztatják, hogy a 2010 előtti korszakot el kell felejteni. Vele sem fognak összefogni, ahogyan Botka Lászlóval sem tették – magyarázta a szakértő, aki szerint az LMP hamarabb köt egyezséget a Jobbikkal, mint a 2010 előtti baloldallal.
Gyurcsány forgatókönyve érvényesült
Boros Bánk Levente, a Médianéző igazgatója szerint Botka László hétvégén kaphatta meg a kegyelemdöféseket azzal, hogy a DK és az LMP deklarálta, hogy külön listát indítanak; az LMP meg is nevezte miniszterelnök-jelöltjét. A döntést tragikusnak nevezte a szakértő, mert, mint mondta, legalább eddig volt egy világos stratégiája a pártnak.
Boros Bánk Levente szerint elsősorban Gyurcsány Ferenc okolható Botka László politikai haláláért, a visszalépésért, az ő forgatókönyve érvényesült. Gyurcsány Ferencnek ugyanis az az érdeke és célja – amellett, hogy akár közös listán induljanak az MSZP-vel 2018-ban – , hogy ő legyen ismételten a baloldal vezetője. Úgy vélte, erre jó esélyei is vannak innentől kezdve, hiszen ha nem tudnak megfelelő karaktert felmutatni az MSZP-ben, Gyurcsány „reggelire megeszi a pártot”.
Forrás: Hirado.hu, kép MTI