Figyelemfelhívás
Kerüljük el az otthoni tűzeseteket!
Az elmúlt hétvégén Jász-Nagykun-Szolnok megyében két olyan tragédia is történt, ami összefüggésbe hozható otthoni tűzesetekkel.
Vasárnap Szolnokon egy Liget úti társasház egyik lakásához riasztották a tűzoltókat, mert onnan füst szivárgott. A tűzoltók kívülről, létrán jutottak be a lakásba, de annak lakóján már nem tudtak segíteni. A gáztűzhely mellett egy földre ejtett, füstölgő olajos serpenyőt találtak, mellette konyharuhák égtek, a szoba telítődött füsttel.
A másik eset ugyancsak szombaton történt, Tiszafüreden, ahol egy családi ház egyik szobájában parázslott egy bútor, emiatt a helyiség ugyancsak füsttel telítődött. A tűzoltók egy embert találtak a házban, aki valószínűleg füstmérgezésben halt meg.
A lakástüzek oka legtöbbször nyílt láng használatára vezethető vissza. Ez, a statisztikák szerint, az otthoni tűzesetek felét okozza.
Tüzet okozhat az elektromos eszközök meghibásodása is. Ez lehet televízió, mosógép, hajszárító vagy bármi, ami árammal üzemel.
A bajt okozó tényezők között ott vannak a fűtőeszközök, főző- és vízmelegítő berendezések is, ezek szintén gyakran okoznak tüzet. Ilyenkor a bajt a magas hőmérséklet vagy a közelben tárolt gyúlékony anyagok okozzák.
A lakástüzek negyedik leggyakoribb oka pedig a dohányzás, ez az ilyen balesetek öt százalékáért felelős.
Néhány jó tanács:
Mi a teendő, ha a serpenyőben lévő olaj kap lángra?
Tapasztalataink szerint az ilyen jellegű tüzeket vízzel próbálják oltani az emberek. Ez a legrosszabb megoldás, soha ne tegyék! Az égő olajba öntött víz hatására az olaj robbanásszerűen kicsap az edényből.
Helyes oltási módok:
• Az égő lábosra, olajsütőre tegyünk fedőt, így az égés azonnal megszűnik – és zárjuk el (kapcsoljuk ki) a tűzhelyet.
• A kereskedelmi forgalomban kapható lángmentesített takaróval fedjük le az égő edényt.
• A konyhában tartsunk készenlétben olyan tűzoltó készüléket, amellyel a konyhában keletkező bármilyen tűz (elektromos, olaj) biztonsággal eloltható.
Mi a teendő elektromos berendezések használata után?
Nagyon fontos, hogy a nem használt eszközöket húzzuk ki a konnektorból, a lehető legrövidebb ideig tartsuk őket feszültség alatt.
Mire figyeljünk kályhák, kandallók üzemeltetésekor?
Soha ne tároljunk gyúlékony anyagot a nyílt lánggal működő tüzelő, fűtő berendezések közelében! Ne teregessünk száradó ruhát, egyebet a fűtőtestekre!
És a dohányzás?
Figyeljünk arra, hogy a cigarettacsikk, a lehulló parázs is tüzet okozhat. Legyen a közelben hamutartó, illetve kerüljük az ágyban történő dohányzást!
Amire nem szoktunk gondolni:
Gyakran előfordul, hogy a kipattanó szikra, parázs a ruházatot gyújtja meg. A nylon vagy műszálas ruhadarabok pillanatok alatt lángra kaphatnak. Aki kandallóba gyújt be, tűz közelében főz vagy dolgozik, lehetőleg ne viseljen műszálas, nylon ruhadarabot.
Figyelmeztessük hozzátartozóinkat, különösen az idős embereket, hogy legyenek körültekintőek a hidegebb időszakban! Az életkorból adódó lassuló reakciók, feledékenység vagy súlyosabb zavarok veszélybe sodorhatják ezt a korosztályt, ezért kifejezetten nagy figyelmet szenteljünk annak, hogy ők megfelelő információhoz, vagy segítséghez jussanak.