Olvasónk írja: Az utóbbi években a Helyi Önkormányzat kismértékben ugyan, de támogatott különböző a Város érdekeit is szem előtt tartó, a Város hírnevét erősítő, több száz helyi és vidéki polgárt, felnőttet és gyermeket megmozgató a helyi Civil Szervezetek által rendezet rendezvényt. Volt ezek között sportrendezvény (futás, triatlon, akrobatika, labdarúgás), lovas rendezvény,íjászat és gyermeknapi horgászverseny és családi nap és még számos esemény.
Az elmúlt évek gyakorlata alapján ebben az évben is szorgalmasan készültek a pályázatok a civilek részéről. De idén a támogatás elmaradt. A 2018.évi költségvetésben ezen a jogcímen nem került elkülönítésre forrás. Az Önkormányzat úgy állította össze az idei évi költségvetést, hogy senkit nem tájékoztatott arról, hogy ebben az évben erre nem jut forrás. Szép csendben megszavaztatták a Tisztelt Képviselőkkel. A Civil szervezetek csak várták és várták,hogy mikor lesz már döntés a rendezvényekkel kapcsolatban. Volt szervezet, aki a támogatás reményében már megvalósította az elképzelését és most utólag értesült arról, hogy nincs támogatás.
Megkérdeztem hivatalos levélben Polgármester Asszonyt, hogy mi is történt ebben az évben.
A válasz: „ A 2018.évi költségvetésben sajnálatos módon nem áll rendelkezésre előirányzat a Városi Eseménynaptárban befogadott programok támogatására,kizárólag az Abonyi Lajos Művelődési Ház, Könyvtár és Múzeumi Kiállítóhely által megrendezésre kerülő Városi Rendezvények megtartásához szükséges forrásokat tartalmazza.”
Szintén a válaszlevélben szerepel, hogy „ A helyi sport és civil szervezetek támogatása egy lehetőség az önkormányzat számára, azonban nem tartozik a kötelezően ellátandó feladatok körébe.”
Kérdezem én, hogy miért nem akar a Város Vezetése részt venni a Civil szervezetek életében? Miért nem feladat támogatni a hely civil kezdeményezéseket?
2016. évben 59/2016.(III.16.) Pénzügyi Bizottsági határozat alapján 2 286 800 Ft-ot osztott szét az Önkormányzat. 2017.évben 39/2017. (II.21) számú Pénzügyi Bizottsági határozat alapján pedig 2.930 000 Ft-ot. Ez a két összeg sem túl sok, de legalább elmondható volt, hogy volt juttatás. 2011. évben igaz működési célra, de 9.000 0000 Ft jutott. Mára oda jutottunk, hogy nincs mit szétosztani.
Azért feltenném a kérdést a Tisztelt Pénzügyi Bizottságnak is, akik évék óta foglalkoznak e témával is, nem tűnt fel, hogy ez kimaradt az idei évi Költségvetésből? Ugyanezt a kérdést feltehetjük „Város Anyáinknak”is?
Ha az előző években volt erre forrás idén miért nincs? Hova került a fenti összeg? Csak egy példa, hogy az elmúlt években nem kellett volta eltapsolni 21 M Ft-ot, melyhez asszisztált minden felelős vezető. A mai napig nem térült meg a kár, a fenti összeg hiányzik a Város Vagyonából. Ezen kívül még számos eset merült fel, ami okán a Város kárt szenvedett. A fenti esetből is látható, hogy miden elkövetett hibát a helyi családoknak, a helyi civil szervezeteknek kell megfizetnie.
Polgármesteri nyilatkozat,hogy a 21 M Ft, mely eltűnt mindösszesen a költségvetés 1%-a! Na most, akkor kérdetem miért nem lehet a Civil szervezetek támogatására legalább a költségvetés 0,5 %-át fordítani? Nem ez lenne a Város részére a legkisebb befektetéssel megvalósuló legnagyobb reklám? Ezen a rendezvényeken évente több ezer ember részt vesz, a sikeres sportolók pedig viszik Abony hírnevét! Kérdezem, nem éri meg ez a Városnak? Mindösszesen a költségvetés fél százalékáról beszélnek!
Magam részéről, az eldőlt,hogy 4 .alkalommal nem került megrendezésre a Gyermek horgászverseny és gyermeknap az Abonyi HE tavain, hiszen a Város Vezetése kinyilvánította,hogy nincs rá szükség. Több száz gyermeknek okoztunk örömet, olyanoknak is akik maga a horgászat nem érdekel,de a színes programokon rész tudtak venni. 2018.évben mindösszesen csak a horgászversenyre fogunk koncentrálni.
Biztos vagyok abban, hogy nem csak én vagyok ezzel így. Egyeztettem több elnökkel és elnök asszonnyal, akik szintén osztották a véleményemet. Ha Önkormányzat részéről nincs semmi érdeklődés ezen események megvalósítására, akkor felesleges megszervezni, ezzel is színesítve az éves programnaptárt.
Csak egy példa, hogy Nagykőrösön 2018. évben 19 M Ft-ot osztanak szét, melyből 15 M Ft sport célú és 4 M Ft kulturális célú. Példát lehetne venni!
Csak egy kérdés eszmefuttatásom végén a lakossághoz, hogy jó ez így? Jó felé tart Abony? Ebben a Városban nem látható a fejlődés, nem érezhető, hogy az Önkormányzat a szívén viseli a lakosság és helyi civil szervezetek sorsát. Ezek a gyerekek csillogó szemeikkel a jövőt képviselik, ők azok, akik színt visznek Abony életébe. Kiirtják városunkból a tehetségeket, a színes programokat, a tenni akarást? Nem kíváncsi Abony vezetése minderre? Nem kellenek a tehetségek a városnak? Nem kell, hogy Abony jó hírét vigyék a versenyek által? Már nagyon elég a várakozásból. Bízom benne, hogy a felelősök elgondolkoznak, a feni sorok olvasása kapcsán és a jövőben változtatnak a hozzáállásukon. Molnár Károly