A vezeték nélküli hálózatok biztonsága otthoni környezetben
A vezeték nélküli internet technológiák világszerte nagy népszerűségnek örvendenek, hiszen kényelmesebben tudod a hálózatot, internetet használni. A vezeték nélküli átvitel alapvetően rádióhullámok segítségével történik, mely az IEEE 802.11 szabványt használja és 2,4 Ghz-en működik. Manapság szinte bárhol elérhető a világon, szolgáltatón keresztül, bárokban, kávézókban, éttermekben, szállodákban, benzinkutakon, repülőtereken fizetős vagy ingyenes hozzáféréssel. Az elterjedését elősegítette az úgynevezett hot spot-ok elterjedése. A „hot spot” egy olyan internet hozzáférési pont, amely harminc-ötven méteres sugárban internet hozzáférést biztosít a hozzá csatlakozó klienseknek, akár személyi számítógépeknek, okos telefonoknak vagy olyan eszközöknek, amelyek képesek a vezeték nélküli kapcsolatra.
Fővárosi és vidéki utazásaim során észrevételeim azt mutatják, hogy az otthon használt vezeték nélküli hozzáférések pontjai sok esetben nyitottak,nyilvánosak. a nyilvánosság ebben az értelemben azt jelenti, hogy bárki csatlakozhat a hozzáférési pontunkhoz, mindenféle gond nélkül internetezhet rajta keresztül a világ hálón, természeten abban az esetben, ha nincsenek egyéb szűrési feltételek beállítva az eszközben.
Mindenkinek a személyes joga eldönteni, hogy milyen módon állítja be a vezetés nélküli hozzáférési pontját az otthonában, de szeretném felhívni a figyelmed, hogy a nyilvános hozzáférésekhez, szűrési feltételek nélkül bárki hozzáférhet, aki az „adó” közelében van.
Hozzáértéssel a személyes dokumentumaidat, fényképeidet, adataidat letölthetik, amelyet a számítógépeden tárolsz, természetesen akkor, ha az adott géped a hálózaton van és üzemel. Vigyázz adataidra! Senki nem szeretné, ha engedély nélkül nézegetnék a fényképeinket! Szeretném felhívni a figyelmed, hogy néhány kattintással biztonságosabbá teheted az otthoni vezeték nélküli routered, access pointod vagy egyéb eszközöd.
A különböző titkosítási formák melyek általában gyárilag megtalálhatóak az eszközökben némi hozzáértéssel könnyedén beállíthatóak, amivel tudod növelni a hozzáférés biztonságát! WEP és WPA titkosítások esetén jelszó ellenében tudunk a hozzáférési ponthoz csatlakozni! Tehát aki nem tudja a jelszót, az nem csatlakozhat hozzá.
Titkosítási formák, algoritmusok:
WEP titkosítási forma:
64, 128, 256, 512 bites titkosítási változatokat ismer, főleg a 64 és a 128 bites az elterjedt változat.
Ez kissé elavultnak számít, de jobb mint a semmi!
WPA titkosítási forma:
Ez biztonságosabb hiszen úgynevezett rc4 alapú titkosítási algoritmust használ.
Mindkét esetben „kulccsal” tudunk csatlakozni a hálózathoz!
Melyik titkosítást válasszuk?
Én a WPA titkosítást javaslom, annak függvényében, hogy milyen eszközöket kívánsz kliensként használni!
Néhány eszköz (például okos telefon) nem ismer minden titkosítási algoritmust, ezért egyszerűen a beállítás után nem is látja a hálózatunkat.
A titkosítási eljárásokon kívül extra védelmeket is hozzáadhatsz a beállításokhoz, igénytől függően. Fizikai cím szűrést, hálózati név (SSID) elrejtést vagy egyéb extrákat.
Az informatikai rovat támogatója a HUNIKON Informatika
Weboldalunk: www.hunikon.eu
E-mail címünk: info@hunikon.eu
Telefonszámunk: 06-30-459-40-87
Hihetetlenül vonzó ajánlatokkal és folyamatos akciókkal várjuk kedves ügyfeleinket!
Részletekért látogasson el weboldalunkra!
www.hunikon.eu