Az Állami Számvevőszék befejezte az esztergomi székhelyű Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság 2015-2017 közötti időszakra kiterjedő ellenőrzését. Az ÁSZ megállapította, hogy az igazgatóság a belső kontrollrendszerét nem működtette szabályszerűen, így nem volt biztosított a nemzeti vagyonnal való szabályszerű gazdálkodás. A pénzügyi-számviteli elektronikus információs rendszerből származó adatok megbízhatóságának hiányában az elszámoltathatóság feltételei nem voltak biztosítottak. Az integritást támogató kontrollok kiépítettségének hiánya nem járult hozzá a korrupciós kockázatok mérsékléséhez.
A nemzeti parkok olyan területek, amelyek ökológiai egységessége megőrzendő a jelen és a jövő generációi számára. Magyarországon 10 nemzeti park van, amelyek területe összesen valamivel több mint 4800 négyzetkilométer, Magyarország területének mintegy 5%-a. Hazánk nemzeti parkjainak kezelői a nemzeti park igazgatóságok, amelyek költségvetési szervek, működési területük az egész országot lefedi. Az egyes igazgatóságok a működési területükön ellátják a tájvédelmi körzetek és az országos jelentőségű természetvédelmi területek természetvédelmi kezelését is. Alapvető társadalmi érdek, hogy a jövő generációi is részesülhessenek a természeti értékekben, ehhez pedig szabályosan és átláthatóan működő nemzeti park igazgatóságokra van szükség. Ellenőrzéseivel az Állami Számvevőszék ehhez járul hozzá.
Az esztergomi székhelyű Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a természetvédelem területi igazgatása körébe tartozó közfeladatokat lát el. Alaptevékenységét a természettudományi, műszaki alapkutatás, a génmegőrzés, fajtavédelem, a természetvédelem és tájvédelem igazgatása és támogatása, a védett természeti területek és természeti értékek bemutatása, megőrzése és fenntartása, továbbá a könyvtárral, múzeummal, a növény- és állatkertek működtetésével, a könyv- és egyéb kiadással, valamint a szabadidős szolgáltatással kapcsolatos feladatok képezik. Működési területe Komárom?Esztergom megyére, Fejér megyére és Pest megye területére terjed ki. Irányító szerve a Földművelésügyi Minisztérium (2018. május 18-tól Agrárminisztérium). A nemzeti park teljesített összes bevétele 2017-ben mintegy 3,8 milliárd Ft, teljesített összes kiadása majd 1,9 milliárd Ft, vagyona pedig közel 9 milliárd Ft nagyságú volt.
Az ÁSZ ellenőrzése megállapította, hogy a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság belső kontrollrendszerének kialakítása és működtetése nem volt szabályszerű. Nem gondoskodtak a szabályszerű kontrollkörnyezet kialakításáról, ezáltal nem teremtették meg a szabályszerű közpénzfelhasználás feltételeit. A kontrolltevékenység gyakorlása és a belső ellenőrzés működése nem volt szabályszerű, mert a 2015-2016 közötti időszakban nem készült intézkedési terv, illetve 2017-ben nem vezettek az intézkedési terv alapján végrehajtott intézkedésekről szabályszerű nyilvántartást.
Az igazgató az ellenőrzött időszakban nyilatkozatban értékelte a szervezet belső kontrollrendszerének minőségét, amely nem volt összhangban az ellenőrzés során tapasztaltakkal. Az igazgatóságnál nem alakítottak ki a teljesítmény mérésére alkalmas követelményeket.
A pénzügyi és vagyongazdálkodás nem volt szabályszerű. A jogszabályi előírásban foglaltak ellenére az igazgatóság nem állított össze a mérleg fordulónapján meglévő eszközeit és forrásait mennyiségben és értékben, tételesen, ellenőrizhető módon tartalmazó leltárt, emiatt a 2015-2017. évi számviteli beszámolók nem mutattak megbízható és valós képet a gazdálkodásáról. A jogszabályi előírás ellenére nem került sor a pénzügyi?gazdasági elektronikus információs rendszer biztonsági osztályba sorolásának elvégzésére, emiatt pedig nem igazolt az abban kezelt adatok sértetlenségének, rendelkezésre állásának, teljes körű és kockázatokkal arányos védelmének biztosítása. A hiányosság miatt továbbá nem volt biztosítva a bevételi és kiadási előirányzatok alakulásának, a követelések, kötelezettségvállalások és ezek teljesítésének, a vagyon és annak összetétele valóságnak megfelelő, zárt rendszerű nyilvántartása, valamint a pénzügyi és vagyongazdálkodás elszámoltathatósága.
Az integritást támogató kontrollokat nem építették ki az igazgatóságnál.
Az ellenőrzés megállapításai alapján az Állami Számvevőszék a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója részére 12 javaslatot fogalmazott meg, amelyre az érintettnek 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie.