2019-ben a hazai ingatlanpiacot még országszerte áremelkedés jellemezte. Habár tavaly, az elmúlt évekhez képest már jóval óvatosabban lépkedtek felfelé az árak, azért még mindig sikerült szintet lépniük. Ez alól Abonynak és a környező településeinek piacra dobott ingatlanai sem képeztek kivételt.
Változatos az éves drágulás mértéke
Eltérő mértékben változtak az ingatlanpiaci árak Abonyban és a környező településeken. Abban azonban mind megegyeznek, hogy felfelé mozogtak átlagáraik.
A családi házak tekintetében vizsgálatunkban Ceglédbercelen nőttek meg legnagyobb mértékben - több mint 40 százalékkal – a házak négyzetméterre bontott kínálati árai. 2019-ben ennél jóval kevesebb, átlagos 24-25 százalékos drágulás ment végbe az abonyi, ceglédi, valamint a szolnoki családi házak négyzetméter áraiban. Albertirsán az eladó házak egyetlen négyzetmétere 18 százalékkal került többe decemberben januárhoz képest. Ezt az éves 18 százalékos emelkedést hozták a házak országos átlagárai is. Végül, de nem utolsó sorban, a vizsgált települések közül Törökszentmiklóson volt a legkevesebb a drágulás mértéke 2019-ben. Itt a házak átlagosan csekély 6 százalékkal lettek magasabbak négyzetméterenként.
Szintlépés lett a drágulás eredménye
A drágulás eredményeképpen a vizsgált települések közül valamennyi átlépte az előtte álló árszintet, de sokuk még így sem tudta megelőzni az országos átlagot.
Kezdve a sort Albertirsa és Szolnok eladó családi házaival, melyek 2019 decemberében meghaladták az átlagos 250 ezer Ft/m²-t is. Mellettük a vizsgált időszakban Ceglédnek szintén sikerült átlépnie az előtte álló 200 ezer Ft/m² átlagárat, melyet Ceglédbercel is kis híján elért. A házak országos decemberi átlagos négyzetméter árát, a 256 ezer forintot azonban egyikőjüknek sem sikerült megugrani. Ceglédbercelhez hasonlóan Abony is csak majdnem tudta elérni a következő lépcsőfokot, ugyanis itt tavaly decemberben a házakat 149 ezer Ft/m² átlagáron kínálták. Ezzel szemben Törökszentmiklós házainak átlagos négyzetméter árainak sikerült megütniük a 100 ezer forintos lélektani határt.
A saját otthon nemcsak álom
A magas kínálati árak ellenére, Magyarországon nem lehetetlen saját tulajdonú ingatlant szerezni. Sőt, egyes esetekben az albérletek bérlése jelenti a luxust, az ingatlanvásárlással szemben. Ugyanis meglehet, hogy a havi lakbér nagyobb kiadással jár, mint egy hitel havi törlesztőrészlete. Ez elsősorban a kormány keresletet turbózó, jó szándékú, családpolitikai intézkedéseinek köszönhető, amely azonban pont a fiatal 25-35 éves pályakezdőket érinti rosszul, hiszen ők kimaradnak ebből a támogatásból. Egyértelműen Budapesten vált leginkább túlfűtötté a helyzet. Egyrészt, mert fővárosunk lakásárak és bérleti díjak frontján a hatodik legdrágább Európában, másrészt pedig az itt lakók 80 százaléka tulajdonosa is saját lakásának. Szakértők szerint, ha nem születik megoldás a helyzetre, akkor Budapest hamarosan munkaerőhiánnyal és demográfiai válsággal szembesülhet.