Dubai, egyedi építészeti technológiával létrehozott futurisztikus hangulatot idéző épülete, a Jövő Múzeum. A Jövő Múzeum, Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum egyedálló kezdeményezésére jött létre, mégpedig azért, hogy a technológia, a tudomány és az innováció jövőjét vizsgálja. Dubai ezen új látnivalója megmutatja, hogy milyen mértékben fejlődhet a technológia a jövőben, és ennek milyen hatásai lesznek a társadalmi életünkben.
A Jövő Múzeum és az innováció
A múzeum létrejötte tehát a Dubai Future Foundation kezdeményezése, amelyet a dubai uralkodó – Sheik Mohammed bin Rashid Al Maktoum - vezet. Ez a kezdeményezés a technológia, a tudomány és az innováció jövőjét vizsgálja. A cél, hogy platformot hozzanak létre, amely nem csak ablakot nyit a jövőbe, vagyis képet ad azokról az innovációkról, amelyek az emberiséget szolgálják, hanem amely innovációk, sok mindenki érdeklődését felkeltik, legyen szó vállalkozókról, magukról az újítókról, a szakértőkről és a döntéshozókról.
A múzeum és a témái
A Jövő Múzeumban 3 alapvető téma kerülhet az érdeklődők elé. Az első téma az, hogy a mesterséges intelligencia és a robotok, hogyan tudják az emberek képességeit javítani, legyen szó mentális vagy éppen fizikai képességekről.
A második téma nem más, mint a robotok és az emberek közötti kapcsolat. Vagyis mit érezhet az ember, amikor az idősebb generációt például robotok ápolják és gondozzák.
A harmadik téma pedig a mesterséges intelligenciára fókuszál, azaz megnézik, milyen hatással van az irányítási és döntéshozatali folyamatokra a mesterséges intelligencia technológiáinak fejlesztése.
Az épület összesen hat kiállítási emeletet és egy adminisztrációs szintet tartalmaz, ahol előadótermek, parkolók és különféle szolgáltatások is lesznek.
A design és a megvalósítás
A Jövő Múzeum, ovális alakot ölt, rozsdamentes acél és üvegszálas panelek borítják. A Jövő Múzeumát szándékosan tervezték ilyen ovális formára. Maga a forma, az úgynevezett tömör rész azt jelképezi, amit az emberiség már tud, vagyis a tudást formálja meg, ezzel szemben az „üres rész” azokat a titkokat, azokat a tudományos felfedezéseket, innovációkat szimbolizálja, amelyeknek még nem vagyunk a birtokában, és amelyek egy jobb jövő irányába terelik az emberiséget. A Jövő Múzeumát a Killa Design tervezte és részben 3D nyomtatási technológiák felhasználásával készült.
A múzeum egyik kiemelkedő célja
A múzeumban nem csupán a jövővel kapcsolatos kiállított tárgyak kapnak helyet és nem csak ezek lesznek terítéken, hanem egy találkozóhely is lesz a tudósok, az innovátorok és a kreatív emberek számára, hogy itt üljenek össze, hogy aztán jövővel kapcsolatos dolgokat, újításokat, innovációkat vitassanak meg.
Galambos Dániel
http://www.szilvesztertipp.hu