Magyarországon jelenleg nincs jogi szabályozás a téli gumikat illetően, így jogilag nem vagyunk kötelezve arra, hogy téli gumival járjunk, azonban a jogszabálynál fontosabb a biztonság: nem véletlenül kötelező a téli gumi sok környező országban. És ne felejtsük el, túl régi gumink miatt büntetést kaphatunk itthon is: 1,6 mm profilmélység alatti gumikkal vezetni illegális. De az ajánlás nyári gumiknál is magasabb, míg téli guminál már 4 mm profilmélység alatt már nem ajánlott a vezetés!
Melyik környező országokban kötelező a téli gumi?
Ausztriában november eleje és március vége között 4 mm profilmélységű téli gumi kötelező, Szlovákiában 3 mm profilmélységet ír elő a törvény ugyanebben az időszakban, Szerbiában ugyanekkor szintén kell, hogy rendelkezzünk téli gumival, ahogy Szlovéniában és Romániában is. Horvátországban téli viszonyok között kötelező a téli vagy négy évszakos gumi legalább a hajtott tengelyen, míg fent északon, Finnország és a három balti ország esetében december elsejétől március elsejéig minden járművön kötelező a téli gumi használata.
Mikortól van szükség téli gumira?
A 7 °C-os szabály szerint ez az a hőmérséklet, amely alatt téli gumira kell váltani. Ez alapvetően arra vonatkozik, ha a hőmérséklet hosszabb ideig ez alá esik. A klímaváltozás azonban valamelyest árnyalja az eredeti szabályt: a napi átlaghőmérséklet óriásit, akár 10 vagy 15 °C-ot is képes esni egy nap alatt, amikor is mindenki egyszerre ül be az autójába és vezet el a biztonságot jelentő téli gumik felszereléséhez a gumiszervízbe. Bár a téli gumi megvétele és felszerelése nem bonyolult vagy időigényes feladat, könnyen lehet, hogy csak egy vagy két héttel későbbi időpontra tudunk bejutni. Szintén probléma lehet ilyenkor, hogy bizonyos gumik már nem lesznek elérhetők. Itthon általában október első harmadától, közepétől indul be a téli gumis „főszezon” és ha előrelátók vagyunk, legkésőbb már ekkor túlesünk a téli gumis körön. Nem véletlen, hogy a hideg közeledtével sokan élnek a télgumi akció lehetőségével.
Keskeny vagy széles legyen?
Ha több féle méret is ajánlott az autónkra téli gumiból, akkor érdemes a keskenyebbet választani, mert így a felületi nyomásnak köszönhetően a latyakos havat jobban kiszorítja maga alól, így nehezebben csúszik meg, és jobb tapadást biztosít.
Négy évszakos gumi?
Sok gumin találunk M+S feliratot, amely a mud & snow (sár és hő) szavakra utal, azonban ez semmilyen szabályozás alá nem esik: egyes gyártók szemérmetlenül ráírják ezt a két betűt egy nyilvánvalóan nyári gumira is.
Egy veszélyes tévhit
Tévhit sajnos, hogy az ABS vagy az ASR helyettesíti a téli gumit. Sajnos erről valós hóban, jégben vezetéskor könnyen beláthatjuk magunk is, de egyszerűbb a biztonságot választani és téli gumit felszereltetni.