A manuálterápia egy mechanikus, kézi energiát alkalmazó, speciális műfogásokkal dolgozó, természetes kezelés. Nem szükségeltetik hozzá semmiféle beavatkozás így mellékhatásai sincsenek és többnyire teljesen fájdalommentes.
Hatékonysága szinte azonnal tapasztalható és látható, tehát a manuálterápiás kezelések pozitív hatása azonnalinak mondható.
A mozgásszegény életmód idő előtti mozgásszervi panaszokhoz vezethet
A többnyire asztal fölé görnyedő, ülő életmód és a rendszeres testmozgást nélkülöző, mozgásszegény mindennapok akár már fiatalabb korban is rossz testtartást és legyengült általános fizikai állapotot eredményezhetnek. Emiatt akár egyetlen hirtelen, rossz mozdulat, vagy a mozgató szervrendszer alkalmi túlterhelése és az az ízületekben a mozgást beszűkítő elváltozásokhoz és ízületi blokkok kialakulásához vezethet.
Abban az esetben, ha az adott ízület mozgása részben, vagy súlyosabb esetben akár több irányban is korlátozottá válik, az ízületi blokkok mielőbbi oldására és az ízületi problémák alapos kivizsgálására és a problémákat kiváltó okok szakszerű megszüntetésére van szükség.
Ezért ma manuálterápiát Magyarországon kizárólag csak az arra jogosult diplomával rendelkező szakember (orvos, gyógytornász) végezhet.
Mely panaszok és problémák esetén alkalmazható igen nagy hatékonysággal a manuálterápiás kezelés?
Az alábbi panaszok esetén hatásos a manuálterápia:
Gerincferdülés okozta panaszok,
Nagyízületi, csípő, térd, boka vagy vállfájdalmak,
Kisízületi panaszok,
Könyök (golf- és teniszkönyök), csukló és talpfájdalom
Nyak- és vállfájdalom
Derék és hátfájdalom,
Kereszt és szeméremcsont panaszok,
Idegbecsípődések okozta fájdalom,
Mozgásszervi eredetű fejfájás,
Egyéb mozgásszervi eredetű fájdalmak,
Porckorong elváltozások, kialakulóban levő gerincsérv miatti panaszok.
A manuálterápia különösen hatékony, ha mobilizációról van szó
A manuálterápia többek között "jótékony hatással van az ízületek mozgásterjedelmének növelésére és az izomegyensúly helyreállítására" (forrás: gyogytornaszom.hu), vagyis képes helyreállítani az optimális ízületi funkciókat az ízületek mozgásterjedelmének növelésével és az izomegyensúly helyreállításával.
Hogyan éri el ez egy profi, budapesti manuálterapeuta?
Magát a terápiát mindig egy részletes kivizsgálás, vagyis a kórelőzmény a képalkotó eljárások leleteinek megtekintése, a manuális valamint funkcionális mozgásvizsgálat eredményeinek alapos elemzése előzi meg.
Együttesen, ezek alapján kerül meghatározásra a terápia reális célja, jellege, formája, várható ideje
A manuálterapeuta az alapos fizikai vizsgálatot és az egyénre szabott kezelési terv felállítását követően a pácienssel együttműködve, azzal összehangoltan kezeli az izom- és ízületi eredetű panaszokat.
Egy-egy kezelés során az ízületi blokkokat fokozatos és kis ismétlésszámú, lassú mozdulatokkal és speciális műfogásokkal oldja fel, hogy így a statikájukban megbomlott ízületek visszakerülhessenek eredeti helyzetükbe és az azok körüli izmok és inak feszülése valamint a rájuk nehezedő nyomás megszűnjön.
Egy profi manuálterapeuta a manuális műfogásoknak ás a speciális mobilizáló technikáknak köszönhetően egy kezelés során akár több problémát is képes lehet kezelni. Erre abban az esetben van igazán nagy szükség, ha a probléma összetett vagy már a környező szalagokra, ízületekre is kiterjedt.
Az elért állapotjavulás megtartása, stabilizálása valamint a mozgásszervi, izom és ízületi funkciózavarok kiújulásának megakadályozása érdekében a terápiával párhuzamosan minden esetben szükség van egy, a mozgást javító gyógytorna gyakorlatokból álló, otthoni mozgássor kidolgozására is.
Ezt a páciensnek rendszeresen, mindennap a megadott ismétlésszámban el kell végezni. A manuálterápia ugyanis profi „kezekben” egy jellemzően a pácienssel összehangoltan, kijelölt cél érdekében közösen végzett állapotjavító kezelés.