A komposztálás több szempontból is hasznos tevékenység. Egyrészt környezetbarát módon szabadulhatunk meg a szerves hulladékoktól, másrészt a kertünk számára hasznos komposzthoz juthatunk, aminek számos pozitív tulajdonsága van.
A komposztálás egy olyan folyamat, melynek során a szerves anyagok lebomlanak, és tápanyagban, illetve humuszban gazdag komposzttá alakulnak. Ezzel az anyaggal jelentősen javíthatjuk a talajt.
Ahhoz, hogy a komposztálás sikeres legyen, pár egyszerű szabályt kell betartanunk. Komposztálót készíthetünk magunk is, de készen is kapni fából vagy műanyagból készült komposztálót.
A komposztáló helyének kiválasztása legyen az első lépés. Lehetőleg félárnyékos, félreeső helyet keressünk a komposztáló számára, ahol elég levegőt kap. Bár sokan hiszik, hogy az is elég, ha egy gödröt ásnak, és abba halmozzák a szerves anyagokat, ezzel a módszerrel azonban nem bomlani fog a szerves anyag, hanem rohadni, mivel nem jut elegendő oxigénhez.
A következő lépés a komposztálandó anyagok megválogatása. Vannak tiltott anyagok, melyek alkalmatlanok a komposztálásra, és olyanok is, melyek kiválóan komposztálhatóak.
Komposztálható anyagok:
- Konyhai hulladékok: a konyhai előkészítés során keletkező növényi hulladékok, mint például a gyümölcs és a zöldség maradékai, de az összetört tojáshéj, kávézacc, tea-filter tartama is kiválóan alkalmas a komposztálásra. Az elhervadt vágott virág, és az elszáradt cserepes növények is a komposztba kerülhetnek
- Kerti hulladékok: a kerti munkák során nagyon sok növényi hulladék keletkezik, mint például az elnyílt virágok, lehullott gyümölcsök és zöldségek, vagy a fűnyesedék, de a komposztba tehetjük az ágakat, a gallyakat, a falombot, vagy akár a kerti gyomokat is.
- Egyéb hulladékok: kis mennyiségben és kicsire aprítva akár a papír és a karton is a komposztba kerülhet, de akár az olyan fa tárgyak is, melyek kezeletlen fából készülnek, vagyis nem szennyezettek, lakkozottak vagy festettek.
- Egyéb anyagok: szintén gazdagíthatjuk a komposztot egyéb szerves anyagokkal, mint például a haj, a köröm, vagy a fahamu.
Nem komposztálható:
- Főtt ételek maradéka: hiába szerves anyag, az ételmaradék nem kerülhet a komposztba. Sem a hús, a hal, a mártások vagy a levesek maradéka, de a kenyér és csont sem.
- A nem szerves hulladékok semmi esetre sem kerülhetnek a komposztba, tilos az üveg, a fém, a műanyag, a színes újság, a pelenka vagy a porzsák tartalmát a komposztba tenni.
- Veszélyes anyagok: a komposzt egy biológiailag lebomló, és felhasználandó anyag, így a fáradt olaj, használt sütőzsiradék, vegyszer, festék, elem, növényvédő szer, gyertya maradék komposztba szórása egyenesen tilos.
- Lebomlónak nevezett bevásárlószatyrok: azt gondolnánk, hogy mivel lebomló anyagról van szó, így szerves anyag, de az ilyen szatyrok is műanyagból készülnek, nem bomlanak, csak elporladnak.
Ha szívesen olvasnál további ötleteket, kertészkedéshez, a háztartás vezetéséhez vagy éppen a lakberendezéshez, látogass el a Bezs.hu-ra!
Kép forrása: Pexels.com