A 2020-ban hazánkban is kitörő járvány második hulláma után a hazai ingatlanpiacon elindult a korrekció, majd a 2021-es év beköszöntével rohamos drágulásnak indultak a négyzetméter árak az egész országban. A visszaeső kereslet miatti árcsökkenést megakadályozta néhány gazdasági intézkedés és globális változás, hatalmas löketet adva a használtingatlan-piacnak. A kínálati árak ellentétes irányú változása mellett a fogyasztói igények is megváltoztak, trendfordulóhoz érkezett a magyar ingatlanpiac. Egy hazai ingatlanhirdetési portál féléves elemzése az országos, valamint abonyi ingatlanpiacról.
Kettősség jellemzi a járvány utáni ingatlanpiacot
A koronavírus-járvány kitörését követően bekövetkezett egy ingatlanpiaci leállás, azaz az adásvételi számok a 2015-ös szintre estek vissza, a lakásmegtekintési hajlandóság pedig több tíz százalékkal csökkent. Az ingatlanpiaci forgalom ugyan visszaesett, azonban a kínálati árak csökkenése csak a tavalyi év első felében volt megfigyelhető. Ezt követően a 2020-as évben leginkább a stagnálás volt jellemző a magyar ingatlanpiacon.
Az ingatlanpiaci válság elmaradt, az elmaradott kereslet miatti árcsökkenést megakadályozta a 2021. január 1-jén érvénybe lépett módosított otthonteremtési program, amely hatalmas löketet adott a használtlakás-piacnak. Ezzel párhuzamosan a globális anyagár-drágulás is valamelyest befolyásolta a hazai ingatlanárakat, leginkább az új építésű ingatlanok esetében.
A járvány megváltoztatta a fogyasztói szokásokat
Az eddigi évekre jellemző trendek is megváltoztak, 2021-ben a családi házak sokkal nagyobb népszerűségnek örvendtek, mint a különböző lakástípusok. Az ingatlannet.hu hirdetési portál felmérése szerint az elmúlt fél évben országos szinten rekordszintű drágulás ment végbe a kertes házak átlagos négyzetméter ára esetén. A 2020 első félévében mért átlagos négyzetméter árat több, mint 17%-kal haladja meg az idei év első féléves átlagárát.
Az abonyi használt ingatlanok esetén is megfigyelhető a több tíz százalékos áremelkedés az elmúlt fél évben. Míg 2021 januárjában a lakóingatlanok átlagos négyzetméter ára 160 ezer forint volt, addig júliusban az átlagos ár 240 ezer forint volt négyzetméterenként. Ez egy eladó ingatlan esetén négyzetméterenként akár plusz 80 ezer forintot is jelenthet.
Áremelkedés: nincs megállás?
Az ingatlanpiaci statisztikák jól mutatják az év eleje tartó drágulást a használt ingatlanok esetében, azonban a főváros és a vidék mutat némi eltérést. Míg a fővárosi ingatlanárak csak kisebb mértékben – 2-3%-kal – drágultak, addig a vidéki kínálati árak több tíz százalékos áremelkedést mutatnak.
Egyes előrejelzések az év második felére is további drágulást prognosztizálnak, amelyre leginkább a lakossági támogatások, a globális anyagár-drágulás és a pandémia visszaszorulása van hatással. Feltehetőleg a drágulás nem tart sokáig, hiszen sem a megnövekedett kínálat, sem az elmaradott kereslet nem képes ilyen ütemben követni az áremelkedést.
Forrás: Ingatlanpiac.hu Miabonyunk oldalnak készített cikke