A pajzsmirigy egy kis méretű, ám annál nagyobb jelentőséggel bíró szerv, ennek ellenére sokan mégsem figyelnek rá eléggé és nem vigyáznak az egészségre. Ha viszont emiatt rendellenesen kezd működni, akkor a következményei az egész szervezetre kihatnak.
Érdemes tehát legalább nagyvonalakban megismerni a működését, ha pedig az egyik legjellemzőbb problémát, az alulműködést tapasztaljuk, akkor a Myrobalan TiroGlan nevű természetes étrend-kiegészítője segíthet orvosolni a problémát.
A pajzsmirigy külső jellemzői, elhelyezkedése
Ha az alakját próbáljuk körülírni, akkor talán egy pillangóhoz lehetne a legjobban hasonlítani. A nyak első részében, a gége előtt található, két lebenyből áll, melyek kb. akkorák, mint a hüvelykujjunk felső perce.
Mindkettőhöz kapcsolódik egy-egy kis mellékpajzsmirigy, valamint a két oldalt egy kis “híd” köti össze. A felszínén pici, gömbölyű tüszőcskék találhatóak. Ami sokakat megdöbbent, hogy óránként kb. négy liternyi vér áramlik rajta keresztül, emellett megszámlálhatatlan testi funkcióban vesz részt.
Melyek a pajzsmirigy szerepei?
A pajzsmirigy kétféle hormont állít elő fehérjéből és jódból, ezek a tiroxin és a trijód-thyronin ismertebb nevükön T4 és T3. Ezek a vérkeringés által a szervezetünk mondhatni összes sejtjéhez eljutnak, így rendkívül szerteágazó hatással bírnak.
Például befolyásolják az idegrendszer fejlődését, az agyműködést, a menstruációs ciklust, a szív- és érrendszer működését, a vízháztartást, a haj, bőr és a köröm állapotát, a tápanyagok felszívódását, az anyagcserét – hogy csak néhány példát említsünk.
Ebből már látszik, hogy az ő működésére is rengeteg dolog hatással van, így meglehetősen kényes szervnek tekinthető. Ha pedig a funkcióit nem tudja rendesen ellátni, annak ritkán van csak konkrét szervi oka, inkább valamilyen egyéb tényező a ludas, ami zavart okoz benne.
A pajzsmirigy alul- vagy túlműködése – mi miatt következhet be?
A lista sajnos meglehetősen hosszú, ám tény, hogy a pajzsmirigy hormontermelése rengeteg dolog miatt felborulhat. Lehet például autoimmun betegség, veleszületett rendellenesség vagy az agyalapi mirigy betegsége.
Ám a leggyakrabban mégis a helytelen életvitel okozza a problémákat. Ide tartozik az egészségtelen étrend (beleértve a jódhiányos táplálkozást), az ülő életmód, a stresszes mindennapok, a sok szorongás és a kevés pihenés is.
Mindemellett a pajzsmirigy működését befolyásolja még az immunrendszer gyengesége, a bakteriális eredetű gócok, valamint a jód felszívódásának rendellenessége is. Persze ez közel sem a teljes lista, mint említettük, rengeteg befolyásoló tényező akad még.
A cél azonban minden esetben a T3 és T4 hormonok szintjének helyreállítása, ezt viszont ne a kémiai gyógyszerektől várjuk, mert ezek több kárt okoznak, mint hasznot. A kulcs az életmódváltás lesz, amit meg lehet támogatni olyan gyógynövényekkel (ezen a téren az álombogyó, más néven ashwagandha különösen remekel), melyek jótékonyan hatnak a szerv működésére.