
Az ember elsőre azt gondolná, hogy a légkondicionáló egy viszonylag kisebb, egyszerűbb szerkezet, megvesszük, és máris rendben vagyunk mindennel, haladnak a dolgok. Sajnos nem így van. Ugyanúgy át kell gondolni számos szempontot, mint ahogy egy bútorvásárlásnál, sőt.
Mondhatni még többet. Ugyanis, amíg egy kanapé vagy szekrény vásárlása után más dolgunk nincs igazán az adott bútorral, addig a klíma folyamatos odafigyelést igényel.
Az előkészületek
A klíma vásárlása régebben a nyárhoz kötődött, és azok, akiknek a lakása nyáron nagyon felmelegedett, rákényszerültek, hogy vegyenek egy légkondicionálót. Azonban ez napjainkra megváltozott.
A globális felmelegedés alapjaiban változtatta meg az időjárást, változnak az évszakok, nem lehet igazán előrejósolni hetekre, hogy milyen idő lesz. Hónapokra meg főleg nem. A másik pedig a nagy hőingás. Reggel még szinte nulla fok körül van, napközben meg majdnem nyárias meleg. Nyáron nagyobb lett a forróság, teleink hosszabbodnak.
A fentiek maguk után vonták, hogy a technológia olyan irányban fejlődött, hogy már nemcsak hűtésre, hanem fűtésre is tudjuk használni a klímákat. Ráadásul a jelentősen megemelkedett rezsiköltségek mellett a klímák fogyasztása olyan energiahatékony, hogy a számlánkon is észre fogjuk venni a csökkenést.
Ebből kifolyólag érdemes már nem csupán hűtő, hanem hűtő-fűtő készülékben gondolkodni, amelyre a Hisense klíma webshop kínálatában többféle példát is láthatunk. Érdemes végig böngészni a választékot, és kérdés esetén bátran keresni a cég munkatársait. Ha fűtésre is szeretnénk a berendezést használni, akkor az eszköz energiahatékonysági mutatóit kell górcső alá venni.
A figyelembe veendő szempontok
Először azt kell átgondolni, hogy mekkora az adott helyiség alapterülete, ahová a klímát szeretnénk. Van egy általános érvényű ökölszabály, amit figyelembe lehet venni ilyenkor, ez pedig nem más, mint hogy egy kb. 25-30 m2 alapterületű szobába kb. 3,5 kilowattos teljesítményű készülékre van szükség. Ha nagyobb a helyiség, akkor természetesen nagyobb teljesítményű berendezés kell. És a teljesítményt befolyásolja, hogy milyen a szoba belmagassága, nyílászárói és a hőszigetelése.
Plusz extrák
A napjaink multifunkcionális klímái már számos extrával is rendelkeznek, és a fejlődés töretlen. Ezért érdemes mindig a legújabb konstrukciót megvenni, amely már beépítette a legkorszerűbb technológiákat. Ilyenek például, hogy lehetőség van különböző alvásprofilok beállítására adott hőmérséklethez rögzítve. Ugyanis valószínűleg más hőmérsékletre van szüksége egy gyereknek, egy fiatalnak és egy idősebb embernek.
Ha áramkimaradás van az elektromos hálózatban, akkor automata újraindítással ismét bekapcsol a készülék. Okostelefonnal is össze lehet kapcsolni a berendezést, egy WIFI app-on keresztül. A mai klímák már légfertőtlenítésre hideg plazmás ionizátorral rendelkeznek, a levegőt HEPA és más ezüst ionok segítségével szűrik, beállítják a kívánt páratartalmat, és hangtalan üzemmódban működnek.