Azoknak, akik a saját lakásukat vásárolják meg, szinte magától értetődő a legtöbb esetben, hogy majdhogynem azonnal megkötik rá a biztosítást is. Azonban egy bérelt lakásba vagy házba való beköltözés esetén már nem mindenkinek ennyire egyértelmű a helyzet.
A következő cikkben megvizsgáljuk, hogy érdemes-e a bérelt ingatlanra biztosítást kötni, és ha igen, milyen kiegészítőket ildomos okvetlenül beletenni a csomagba.
Egyeztessünk a főbérlővel!
A szerződés aláírásakor, de legkésőbb a kulcsátadás alkalmával tanácsos kifaggatni a tulajdonost, hogy van-e már egyáltalán biztosítás az ingatlanon, és ha igen, akkor az pontosan milyen tartalommal lett megkötve. Ennek ismeretében ugyanis megtudhatjuk, hogy van-e szükség kiegészítő biztosítás kötésére, vagy esetleg teljesen az alapoktól kell mindent kezdeni.
A legjobb lakásbiztosítás csomagok már online formában is elérhetőek. Ha nem szeretnél sorban állni, vagy az ügyfélszolgálatok nyitvatartásához alkalmazkodni, válogass az interneten fellelhető lehetőségek között, hogy pofonegyszerűen menjen a teljes ügyintézés!
Kinek az érdeke a biztosítás?
Az ingatlan biztosítása tulajdonképpen mindkét fél érdekeit szolgálja. Az amortizációs károkat (pl. csőtörés) többségében a tulajdonos szokta állni, így sokat tud nyerni azzal, ha egy váratlan esemény után nem neki kell finanszíroznia a teljes javíttatási költségeket.
A lakásban azonban keletkezhetnek egyéb károk is, vagy akár betörés is történhet, ami pedig a bérlők ingóságait érintheti markánsan. Egy jól átgondolt biztosítási csomaggal azonban minden helyzetre fel lehet készülni. Bérlőként pedig a legrosszabb forgatókönyv az, ha egy önhibán kívül keletkezett probléma miatt kell plusz pénzt fizetni a főbérlő számára.
Több biztosítás egy ingatlanon
Megeshet, hogy egy épületegyüttesben a társasháznak is van biztosítása, ami az épület szerkezetére vonatkozik. Magának a tulajdonosnak pedig van külön a lakásra például tűz- és vízkárokra vonatkozó biztosítása.
Ilyenkor is lehet még egy harmadik csomagot is kötnie a bérlőnek, hiszen akár az üvegtörésre, akár az ingóságok védelmére gondolunk, az előbbiekben említettek egyáltalán nem terjednek ki ezekre. Több különböző tartalmú biztosítás lehet egy ingatlanra vonatkozóan, de kettős fedezetet sehol sem fognak nyújtani azonos tételre.
Biztosítás a szerződésben
Amennyiben megállapodunk a főbérlővel abban, hogy kinek melyik biztosítási rész tartozik a hatáskörébe, nem árt azt a szerződésbe is belefoglalni. Ez a legtöbb esetben, segíthet elkerülni a vitás helyzeteket, és tisztázni a kötelezettségeket.
Összességében tehát elmondható, hogy bérlőként legalább annyira fontos, hogy biztosítással rendelkezzünk az otthonunkra, mintha az a saját tulajdonunkat képezné.