A felelősségbiztosítás fogalma mindenki számára ismert az autók által. Hazánkban ugyanis minden forgalomban lévő járműnek rendelkeznie kell érvényes KGFB-vel, azaz kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással.
A lényege pedig az, hogyha a közlekedés során egy másik autóban kárt okozunk, akkor ennek a költségét a biztosító állja helyettünk. Ehhez hasonló megoldások léteznek a cégek esetében is, és itt bár nem kötelező, de minden vállalkozónak erősen ajánlott, hogy legyen is biztosítása a váratlan helyzetekre.
Hisz emberek vagyunk, olykor hibázunk, amiért valakinek felelősséget kell vállalnia. Persze a hibázás esélyét nagyban csökkenthetjük, ha a munkafolyamatok egy részét szoftverekkel, például a projektek menedzselését MiniCRM-mel tesszük könnyebbé. De milyen területekhez kapcsolódóan is lehet szüksége felelősségbiztosításra egy cégnek? Nézzünk pár példát!
Munkavállalók
A munkahelyi baleset fogalma sajnos mindenki számára ismerős, hisz igen gyakori, pláne olyan tevékenységeknél, ahol a dolgozók fokozottan ki vannak téve a veszélynek. Tipikusan ilyen az építőipar, a villanyszerelés, az erdészeti, mezőgazdasági munkák, a szerelési, javítási munkakörök vagy a raktározási feladatok.
A veszély forrása ugyancsak sokféle lehet, a munkavállaló eleshet, megrázhatja az áram, ráeshet egy nehéz tárgy, mozgó gépbe kerülhet egy végtagja… sokszor hallani a hírekben szinte horrofilmbe illő esetekről. A személyi mellett pedig anyagi kár is keletkezhet.
Ilyenkor kivizsgálják az ügyet, és ha bizonyossá válik, hogy a cég mulasztott, akkor bizony kártérítést kell fizetnie, de ha van erre vonatkozó biztosítása, akkor a biztosítótársaság állja ennek a költségeit.
Tevékenységek
Amennyiben a cégünk tevékenységéből kifolyólag az ügyfélnek vagy vásárlónak kára keletkezik, a tevékenységi felelősségbiztosítás átvállalja ennek megtérítését. Ez szinte bármire megköthető, tipikus példa, ha mondjuk a cégünk felhőtárhelyeket szolgáltat, ám egy váratlan szerverhiba miatt elvesznek az ügyfeleink nálunk tárolt adatai.
Meglehetősen kellemetlen, ráadásul ki is kell fizetnünk az okozott kárt, amire a céges büdzsé jelentős része rámehet, ha nem volt biztosításunk.
Termékek
Ha a cégünk termékek előállításával foglalkozik, bizony mindig benne van a pakliban, hogy egy-egy darab sajnos nem jól sikerül, és a hibás produktum miatt a vásárlónak anyagi kára keletkezik. Persze ennek kiszűrésére van a minőség-ellenőrzés, de még néha így is előfordul, hogy gyári hibás termék kerül a fogyasztóhoz.
Ez esetben jogosan fordulhatnak hozzánk kártérítési igénnyel, viszont ha előrelátóak voltunk, akkor ezt a biztosító rendezi helyettünk.
Környezetszennyezés
Erre olyan cégeknek van szüksége, akik környezetre káros anyagokkal dolgoznak, például gyomirtó vegyszereket állítanak elő. Ha ugyanis egy műszaki probléma vagy baleset folytán a mérgező anyagok beszivárognak a vízbe, talajba, az akár több milliárdos kárt is okozhat. Ennek a kifizetésére akár rá is mehet a cég, ha nincs biztosítása.