Vannak növények, amelyek kizárólag a rovarokra hagyatkoznak a beporzás során. A legtöbb esetben ehhez nektárt termelnek, hiszen ezzel vonzzák be maguknak ezeket az állatokat. A nektár egy magas cukortartalommal rendelkező, aminosavakkal teli ragacsos folyadék, ami ásványi anyagokban és fehérjékben gazdag. A növények a mézfejtőjükben, azaz a nektáriumukban termelik ezeket a nektármirigy segítségével. Ez a legtöbb esetben a virágnál található, ami talán nem meglepő, mivel a növények azt szeretnék, ha ide érkeznénk a rovarok porozni.
De vajon mi ez, miért van rá szükség? Mit jelezhet a ragacsos növény? Az alábbiakban ezt a témát fejtjük ki részletesebben.
Mi a nektáriumok célja?
Egyelőre nincs túl sok kutatás azzal kapcsolatban, hogy mi a célja az extraflorális nektáriumoknak. Két okot találtak eddig, az egyik, hogy a növények itt adják le az anyagcseréjük során feleslegessé vált melléktermékeiket. A másik lehetséges ok, hogy hasznos rovarokat próbálnak szerezni maguknak, amit a kártevők ellen akarnak felhasználni. A Tropical Home futónövényei is hasonlóan cselekednek, gyakran találkozhatunk rajtuk ilyen ragacsos részekkel.
Egyes fajok nektárja vonzza a darazsakat, amik hasznosak lehetnek a hernyók ellen. Mások azért csinálják, hogy katicabogarakat szerezzenek a levéltetvek ellen. Egyes kutatásokból kiderült, hogy az egyes növények akár még illóolajokkal is tudnak egymással kommunikálni, jelezve, ha kártevő támadta meg őket. Ennek köszönhetően pedig a többi növény nektártermelésbe kezdhet, felkészülve így a megfelelő védekezésre.
Nem kell tehát megijedni, ha a szobanövényünk túl sok ragacsos nektárt termel, előfordulhat ugyanis, hogy a szomszédait kártevők lepték el.
Mitől függ ez a jelenség?
Főleg a környezeti tényezőktől, de gyakrabban fordul elő a kisebb, fiatalabb fajoknál. A termelés helyén egy idő után már sárgás foltok veszik át a helyet, amik mérete rendszeres lemosással csökkenthető. Fontos tudni, hogy ettől a növény nem lesz beteg, cseppet sem árt neki: ez egy teljesen természetes folyamat, ami sok faj esetében végbemegy.
Ami viszont még lényeges lehet a témával kapcsolatban, hogy a nektár a magas tápanyagtartalma miatt kártevőket is vonzhat, ezért sem árt néha óvatosan letörölni a leveleket. Érdekesség továbbá, hogy vannak olyan növények, amelyeknek a nektárja ehető, bár kipróbálni nem biztos, hogy érdemes lenne.
Mi a mézharmat?
Hasonló jelenség, de ez már egy másik ragadós váladék. A neve szépen hangzik, ennek ellenére nem egy vonzó nedvesség, hiszen ez a tetvek és egyéb szívókártevők ürüléke. A kórokozók a felesleges cukrokat ezen keresztül adják le, amivel hangyákat vonzanak be. Ők megfelelő táplálékhoz jutnak, a tetvek pedig védelmet kapnak a darazsaktól és a katicáktól.
A kertekben a rózsákon és a leandereken találkozhatunk velük, de nem ritka a szobanövényeknél sem. Ha egy növényen sok a hangya, akkor gyanakodjunk a tetvekre, tegyünk meg mindent azért, hogy ezeket eltávolítsuk.