Amikor fekhelyet választunk, fontos kritérium az ágybetét jellege, összetétele, és attól függően, hogy hányan fognak aludni rajta, sok más egyéb tényezőt is figyelembe kell venni. Az ágyvásárlás nem kis döntés, hiszen jó pár évre, akár évtizedre társunk lesz a mindennapokban. Épp ezért eléggé kellemetlen, amikor szembesülünk vele, hogy valamilyen folt vagy szennyeződés érte, amely nem csak a huzatot károsította.
Amikor mindenképp le kell cserélni a matracot
Persze, ha már nagy a baj, nincs mit tenni, be kell szerezni egy vadonatúj darabot, hiszen a használt matracoknál sosem lehet tudni, hogy mikor jön ki valami probléma. A Nonstop Bútor webáruház matrackínálata kellően bemutatja a napjainkban elérhető változatokat, választhatunk a szivacsos, rugós vagy memóriahabos kivitelek között. A szivacsos és rugós változatokon belül is még meg tudjuk különböztetni a komfort, az extra és az ortopéd változatokat, így bőven van lehetőség mindenki számára, hogy megtalálja azt a típust, amely egyaránt megfelel alvási szokásainak és egyéni ízlésének.
A megelőzés legyen mindig a központban!
Ágybetéteink védelménél mindenképpen alapvető fontosságú, hogy mindig előre gondolkodjunk. Ha tudjuk, hogy a lakásban kisállat van, ami kárt tehet bármelyik bútorban, akkor ennek első lépése az olyan fokú megelőzés, hogy már a bútor vásárlásánál figyelünk erre. Persze más a kérdés, ha a négylábú kedvenc később érkezett, mint az ülőgarnitúra.
Új bútor vásárlásánál a huzat megfelelő kiválasztása nagy segítség lehet. Kevésbé sérülékeny a textilbőr, a műbőr, és ezek a fajták könnyebben tisztíthatók, gyorsabban száradnak. Nem mindegy, hogy egy bőrkanapé esik áldozatául a cica karmainak vagy egy textilbőr, amelynek huzata esetlegesen még cserélhető is.
A megelőzés másik pillére lehet a fedőmatrac beszerzése, amikor is a kifolyó szennyeződés először a legfelső réteggel érintkezik, így megakadályozva, hogy lentebbi mélységekbe hatoljon. Szintén a védelem része lehet egy ágytakaró elhelyezése, amely különösen hasznos, ha valaki nem mindig veti be reggelente az ágyat.
Ha már megtörtént a baj
Ha valami kiömlött a matracra, akkor az első és legfontosabb, hogy gyorsan cselekedjünk. Finoman itassuk fel, ha folyadékról van szó, de vigyázzunk közben, hogy ezzel ne vigyük mélyebbre a szennyeződést a betétbe, mivel úgy nehezebb lesz a szárítás. Amint lehet, porszívózzuk is ki az adott felületet, amely szintén segíti a gyorsabb tisztulást.
A már sokak által ismert házi praktikák itt is segítenek. Ezek pedig az ecetes víz vagy tisztítószeres víz, illetve a szódabikarbóna. Az ecet és a szódabikarbóna fertőtlenítenek is, valamint eloszlatják, ha valamilyen kellemetlen szag maradna utóhatásként a folyamatban. Ha ezek után sem sikerült pozitív változást elérni, akkor mindenképp valamilyen speciális, kimondottan az adott foltot közömbösítő vegyszerhez kell folyamodni. Ilyenkor viszont mindig a címkén lévő utasítások szerint járjunk el és vegyük figyelembe a szelektív hulladékgyűjtés szabályait is.