A gyógyítás során, illetve a különféle fogászati beavatkozások idején is elengedhetetlen lépés az eszközök, műszerek, anyagok fertőzéseket okozó ágenseitől, csíráitól, spóráitól történő mentesítése. A sterilizálás célja tehát a baktériumoktól, gombáktól, vírusoktól való mentesítés, valamint ezek fertőzőképességének a megszüntetése.
Az alábbiakban kitérünk arra, hogy elérhető-e teljes sterilitás, valamint elmondjuk azt is, hogy miért fontos például egy, a Halász Klinikán végzett csontpótlásos-implantológiai eljárás.
Létezik-e teljes sterilitás?
A teljesen csíramentes állapotot csupán elméletben érhetjük el, a valóságban persze törekednünk kell ezt a szintet minél jobban megközelíteni. Tudnunk kell ugyanis, hogy nem létezik teljes sterilitás, hiszen például még a steril gumikesztyűn is előfordulhatnak mikropórusok, amelyeken keresztül még a lefertőtlenített kézről is átjuthat néhány baktérium. És akkor még nem beszéltünk az arcról lehulló mikro hámsejtdarabokról, melyek a munkavégzés során (a maszkon kívüli szakaszról) eshetnek le. Ott vannak ugyanakkor a kilehelt baktériumok, a műtős ruházaton átjutó kórokozók.
De amint megvizsgáljuk a páciens oldaláról nézve, éppúgy számolni kell némi rizikóval, hiszen a műtéti területhez a beteg bőrén vagy száján keresztül érhetünk el. Mivel nem tehető teljesen sterillé az egész bőrfelülete, valamint a testnyílásai, a kockázat ugyanúgy fennállhat, vagyis kevés kórokozó bejuthat a műtéti régióba.
Továbbá a steril műszereken is maradhatnak életképes spórák, a műtő levegőjében, a falon, a padlón, mindenütt élhetnek még baktériumok. Ez ellen persze lehet tenni, emiatt is szokott hűvös lenni a műtőkben, illetve erős fény és nagy légcsere, mert ezek a körülmények kevésbé jelentenek táptalajt számukra.
Mit tehetünk?
Azt azért megnyugtatásként elmondhatjuk, hogy a szervezet valamennyi baktériummal képes elbánni, ugyanakkor támogatásként emiatt írják fel az orvosok a műtétek után az antibiotikumokat.
Természetesen nem mindegy, hogy milyen klinikát választunk, hiszen lényeges különbségek fedezhetők fel már a prevencióban is. Például a Halász Klinikán a műtő fala és a padlója antibakteriális anyagú, illetve a műtő légterét, felületeit folyamatosan fertőtlenítik UV-C-vel. Továbbá hetente SaniSwiss fertőtlenítő köddel is telítik a műtő levegőjét 2,5 órára, így még a nehezebben hozzáférhető, eldugottabb területeken is csökkenthető a spóraszám.
Kell-e félni?
A fentiekből is látszik, hogy a szakemberek igyekeznek mindent megtenni a minél “teljesebb” sterilitás érdekében, hiszen ez nemcsak az egészségünk szempontjából létfontosságú, hanem az implantológiai beavatkozások szövődményeinek elkerülése végett is. Egy fertőzés esetén nagy eséllyel kilökődhet az implantátum, így hát a kezelés sikere is veszélybe kerülhetne.
Válasszunk olyan fogászati centrumot, ahol a megfelelő sterilitási szint fenntartására gondosan odafigyelnek, mint például az említett Halász Klinika.