A szemölcsök éppúgy megjelenhetnek négylábú társainkon, mint ahogyan rajtunk is, ennek ellenére ritkán tudják a gazdik, hogy mi a teendő, és néha felismerni sem egyszerű.
Bejegyzésünkben erről szeretnénk információt nyújtani, ami segítségetekre lehet, hogyha szemölcsnek tűnő bőrelváltozást tapasztaltok a kutyátokon.
Elváltozás esetén irány az orvos!
Mielőtt fejest ugranánk a témába, rendkívül fontos hangsúlyozni, hogy a diagnosztizálás és a megfelelő kezelési terv felállítása az orvos dolga – ha találsz valamilyen furcsaságot a kutyusod bőrén, fordulj mindig szakemberhez. Ezzel a Brit kutyatápot forgalmazó Kutyakajas.hu Webáruház szakemberei is egyetértettek, pedig ők igazán jártasak a négylábúak világában.
Legtöbbünknél a kedvencek is a család részét képezik, éppen ezért érdemes ugyanolyan fontossággal kezelni az ő egészségüket, mint az emberekét – inkább mondja azt az orvos, hogy egy ártalmatlan szemölcsről van szó, minthogy baj legyen a késői cselekvés miatt.
A szemölcs nem mindig jelent problémát
A kutyákon kialakuló szemölcsök legtöbbször ártalmatlanok, pont úgy, ahogy az emberek esetén is.
Szemölcs alatt általánosságban egy jóindulatú sejtburjánzást értünk, mellyel nincs különösebb teendő, ha nem zavarja semmiben a tulajdonosát.
Gyakoriak az úgynevezett időskori szemölcsök, melyek megjelenése értelemszerűen az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb, de szerencsére teljesen ártalmatlan jelenségről beszélünk.
Szemölcsöt okozhat még a kutyusok papilloma, azaz CPV vírusa, ennek az egyetlen tünete a jóindulatú kinövések megjelenése, ám burjánzásra, túlzott terjeszkedésre itt sem kell számítani. A vírus általában a gyengébb immunrendszerrel rendelkező egyedeknél tud tüneteket produkálni.
Mikor kötelező orvoshoz menni?
A dokinak megmutatni az elváltozásokat sosem butaság, ám van néhány helyzet, amiben szó szerint kötelező mielőbb meglátogatni a rendelőt.
Ilyen eset például, hogyha nyelési vagy evési nehézséget okoz a szemölcs a kutyusodnak – ezt mindenképp orvosolni kell!
A másik ilyen komoly jel, hogyha fájdalmat okoz az adott kinövés: ez lehet szimplán amiatt is, hogy rossz helyen nőtt a szemölcs, de más is állhat a háttérben. A fájdalom mellett ide tartozik az is, hogyha piszkálja a kedvenced a kis kinövését – ez valószínűleg azt jelenti, hogy zavarja.
Hogyan kezelhető a kutyaszemölcs?
A kezelési tervek mindig egyedien alakulnak, ám van két jellemző út, amelyre számíthatsz.
Ha ártalmatlan, vírus okozta szemölcsről van szó, akkor általában immunerősítést fog javasolni az orvos, hiszen fentebb is írtuk, hogy csak immungyenge egyedekben tudja kifejteni a hatását.
Amennyiben a szemölcs problémás helyen van, illetve ha a szakember úgy ítéli meg, hogy komolyabb ok is állhat a kinövés hátterében, akkor teljes kimetszést is javasolhat, akár szövettani vizsgálattal kombinálva.
Ne aggódj, nem ijesztgetni akarunk: a legtöbb szemölcs tényleg nem okoz semmi problémát, de az a biztos, hogyha megmutatod ezeket az állatorvosotoknak.