Néhány tanáccsal szeretnénk segíteni a kertészkedőket a szőlőben történő védekezésben.
Sok szert visszavontak, de így is maradt amelyekkel hatásosan tudunk védekezni.
Nézzük sorban:
Szőlőben végezzük el a hajtásválogatást. Törjük ki a sűrűsítő, felesleges és meddő hajtásokat. A szőlőlisztharmat a peronoszpóra mellett a szőlő legveszélyesebb betegsége.
Ellene először kb. most kell védekezni (a peronoszpóra ellen is) amikor 20-25 cm-ek a hajtások. pl. mely természetes kén tartalmú szer, vagy a Bumper 25 EC.
Az új szerek közül igen hatásos a mely a lisztharmat mellett a peronoszpóra és a szürkepenész ellen is véd.
Az új szerek mellett iktassunk be néhány kén tartalmú szert is, de figyeljünk rá, hogy csak 12 C fok felett és 25 C fok alatt használjuk. Egyes szőlőfajták érzékenyek a kénre (pl. Othello) és betakarítás előtt egy hónappal se permetezzünk már semmilyen bornak szánt szőlőt kénnel, mert gátolja az erjedést. A kén tartalmú szereket a környezetvédelem miatt se hagyjuk ki, ugyanis az atkákat is gyérítik így esetleg nem kell külön permetezni ellenük.
Fontos, hogy míg a lisztharmat ellen 2 hetenként rendszeresen kell permetezni, addig a peronoszpóra ellen csak csapadékos időben. Mindkét betegség fellép mind a fürtön, mind a levélen. A lisztharmat a levélen szürkésfehér bevonatot, majd akár teljes száradást is okozhat. A bogyók felrepednek és szürkésfehér bevonat alakul ki rajtuk, ami száraz időben elszárad, nedves időben berothad. A peronoszpóra a levelek színén a fény felé tartva jól látható jellegzetes olajfoltot, a bogyókon először töppedést, később teljes száradást is okozhat. Ellene az érintő hatású (kontakt) réz tartalmú szereken kívül (pl. bordói lé) más érintő (pl. Dithane ) és felszívódódó hatású (pl. Mikal, ) szerekkel is védekezhetünk.
Ajánlatos a réz tartalmú szereket inkább csak nyártól használni, de egyes csemegeszőlők érzékenyek lehetnek rá. Viszont fontos, hogy ne használjunk csak felszívódó szereket, mert rezisztencia alakulhat ki.
Forrás:Webkert.hu