Jászkarajenő és környéke híres tanyavilágáról. Nos, nem csupán szépen megművelt, gondozott, madárdaltól hangos, állatvilágban fajta-gazdag külterületei ékei a kis alföldi falunak, hanem azok a házikók is, melyek egy részét külföldi tulajdonosok vásárolták meg. Főként hollandok lettek lakói ennek a környéknek, akik saját ízlésükre formálták, tették rendbe a házakat és az azokat körülölelő portákat. Több, mint tíz évvel ezelőtt kezdődött meg az a folyamat, melynek következményeként sok holland vett itt magának és családjának ingatlant. Mára a vásárlási kedv alábbhagyott, és kicsit kevesebb időt töltenek itt a tulajdonosok, de jelenlétük még most is számottevő. Egy helybéli lakossal beszélgettem arról, hogy hogyan kerülnek ide a hollandok és mit is csinálnak nálunk, Magyarországon.
Megtudtam, hogy kedvelik, szeretik őket, befogadták az „ idegeneket „. Mára ők már elmaradhatatlan „ kellékei „ a környék mindennapjainak. „ Hollandia mélyen fekszik a tengerszinthez képest, félnek is az ott élők a globális felmelegedés következményitől. Ezért kerestek maguknak biztosítékot, gondolták, ha baj van, akkor majd ide tudnak költözni. Amit csak lehetett a környéken, mára már felvásároltak. Bármilyen furcsa is, de úgy gondolták, hogy itt jó a közbiztonság és ezért jöttek ide. Ez viszont az ő esetükben be is igazolódott. Békében hagyják őket élni, bár szinte minden tanyának van helyi gondozója, gondnoka. Így munkát is adnak a karaiaknak. Egyszerűen beleszerelmesedtek ebbe a vidékbe, ebbe a tájba. Ami nekünk mindennapos jelenség és talán unalmas is, nekik kuriózum. Hollandiában nem igazán lehet ilyen messzire ellátni szinte sehol sem. Az alföldi táj varázsa elbűvölte őket. Sőt, tiszta időben még a hegységeink is láthatóak innen.
Hollandiában egymás hegyén- hátán laknak, igen nagy a népsűrűség. Itt viszont nagy a tér, nyugalom van és csend. Szépnek látják a tájat, ami felüdülést, pihenést, kikapcsolódást nyújt számukra. Szóval a hollandok beleszerelemesedtek az országunkba, egymásnak ajánlják, ki is adják az ingatlanjaikat egymásnak. Mi szeretjük őket, kedvesek, nálunk költik el a pénzüket és még munkát is adnak a „ gondnokoknak „.- mondta el lapunknak az egyik helyi lakos.
Képünk csak illusztráció. Azon egy helyi lakos csodálatos tanyája látható, mely korábban a polgármester, Heimann Gyula tulajdona volt.
LŐVE