Az idén a következő köztiszteletben álló személyek kapták meg az Abonyiak Abonyért kitüntető címet:
- Guth András
- dr. Gajdos István József
- Nt. Fábián Zoltán
Tiszteletdíj
- Polgár László
Guth András életútja
Guth Andás abonyiként Cegléden született 1942. április 12-én. Édesapját a II. világháborúban elvesztette, édesanyja egyedül nevelte fel a Tompa Mihály utcában.
Általános iskolai tanulmányait a Gyulai Iskolában végezte el, majd ezt követően Budapesten a Közgazdasági Technikum, majd a szolnoki Gépipari Technikum tanulója lett. Gépésztechnikusi végzettséget szerzett.
1966-ban kötött házasságot szeretett feleségével, Muhari Évával, akivel 40 éven át,- felesége korai haláláig- boldog házasságban éltek.
Lányával, vejével és három fiú unokájával szeretetteljes, harmonikus a kapcsolata.
A Ceglédi Mezőgép, majd a Csemői November 7. Termelőszövetkezet gépésze volt az 1960-as és 70-es években. 1983-ban alakított gazdasági munkaközösséget (GMK-t), 1988-ban építette fémöntő műhelyét, 1989-től a város közismert, tisztességes vállalkozója. Évtizedeken át 10 család megélhetését biztosította és évi100-200 millió Ft árbevétele mellett jelentős helyi adóbevétellel gyarapította a város kasszáját.
Az elmúlt években példaértékű küzdelmet folytatott a munkahelyek megtartásáért, vállalkozásának fennmaradásáért.
Guth András jelentős támogatói szerepet tölt be városunk kulturális és sport életében. Általános iskolás korától a kézilabda sport szerelmese, 1960-1974-ig maga is az abonyi kézilabda csapat meghatározó tagja, majd az aktív játék abbahagyása után a csapat szponzora volt.
Kezdeményezésére, a lakók összefogásával és 2millió Ft-os támogatásával kapott aszfaltburkolatot a Gergely utca. 2010-ben a Dr. Kostyán Andor Rendelőintézet számára térfigyelő kamerákat és szalagfüggönyöket vásárolt 1 millió Ft értékben. Önzetlenül támogatja a város kulturális, sport és egészségügyi rendezvényeit.
A város gazdasági életében betöltött tisztességes vállalkozói munkájáért és a közéletben kiemelkedő szponzori szerepvállalásáért tartjuk érdemesnek az Abonyiak Abonyért Díj adományozására.
Fábián Zoltán
Református lelkész
Fábián Zoltán 1949. szeptember 16-án született Tiszakarádon. A középiskolát Sárospatakon végezte.
Teológiai tanulmányait Budapesten, a Református Teológiai Akadémián végezte. Református lelkész-képesítő oklevelét 1977-ben kapta kézhez, de előtte már az egyházkerület kirendelése alapján a vezsenyi református gyülekezetben elkezdte lelkipásztori szolgálatait. Ezzel párhuzamosan folytatta tanulmányait is.
1987-ben választották Abonyban lelkipásztorrá, ahol 25 évet szolgált. Munkájáért és az ökumené területén végzett fáradozásaiért 1993-ban kormánykitűntetést „Szacsvay Imre-díjat” kapott.
2004-ben a Magyar Köztársaság kormánya életmentés során tanúsított hősies magatartásáért az „Életmentő emlékérem” kitűntetést adományozta számára.
2009-ben Vezseny község Önkormányzata Március 15-e alkalmával „Vezseny díszpolgára” címet adományozott neki.
47 évi szolgálat után 2011. június 1-jén vonult nyugállományba, de továbbra is Abony városában él és tevékenykedik majd.
Tiszteletdíj Abonyiak-Abonyért
Polgár László statikus főmérnök
Pedagógus családban született. Édesapja Polgár Lajos középiskolai tanár, édesanyja tanítónő volt, akit mindenki csak Bora néniként ismert, s akik születésének 100. évfordulóját ünnepeljük a napokban.
László az abonyi Gyulai Gaál Miklós Iskola tanulója volt, majd Cegléden a Kossuth Gimnáziumban érettségizett kitűnő eredménnyel. Budapesten, a Műszaki Egyetemen tanult tovább. 1966-ban kitűntetéssel /vörös diplomával/ végezte el az egyetemet.
Első munkahelye Hódmezővásárhelyen a 31. sz. Állami Építőipari Vállalat volt. Négy év után Budapestre került az Ipartervhez tervezőnek. Minden idejét a vasbeton szerkezetek tervezése kötötte le. Bátrabb és még bátrabb vasbetonszerkezeteket tervezett. Ezekben az években a német szakkönyveket tanulmányozta. 1980-ban a vállalat főtechnológusa lett korlátlan hatalommal. 1992-től ügyvezető igazgatója a PLÁN 31 mérnök Kft-nek és műszaki ügyvezető igazgatója az ASA Építőipari Kft-nek. E vállalatok tevékenysége: előre gyártott vasbeton szerkezetek, ipari betonpadlók tervezése, kivitelezése. E vállalatok tervei alapján készültek és készülnek a következő áruházak, bevásárló központok: Philips, Stollwerck, Metró Tesco, Auchan, Billa, Praktiker Baumax, Heliport, stb.
A 100. jubileumi német „Beton-napokon” tisztelettel fogadták Münchenben.
A nyugati szakmai körökben jobban ismerik Polgár Lászlót, mint hazánkban.
Cikkeket ír, tervez, mondhatni alig tudja számon tartani a sok szervezetet, melynek valamilyen vezetőségi tagja. Munkája elismeréseként ötször kapta meg az Építőipar Kiváló Dolgozója címet. A kilencvenes években kapta meg az Építőipar két legmagasabb kitűntetését: az ÉTE és az Alpár emlékérmeket. Az ezredforduló után való években a Palotás László emlékérem boldog tulajdonosa. Mint nyugdíjas, tovább él benne a vasbeton iránti szeretet, szenvedély. Boldog családapa, három nagykorú gyermeke és az unokák veszik körül.
Ki kell emelnem, hogy kapcsolata megmaradt Abonnyal, és lelkes támogatója az Abonyi Lajos Falumúzeumnak anyagilag is.