A szocialista politikus szerint a jelenleg legtöbbet vitatott kérdések egyike sem robbantja szét a baloldali pártot, közben remélik, hogy nem támadnak újabb elvi-hatalmi viták soraikban
Tisztelt szerkesztőség! Kedves kollégák!
Sem a Demokratikus Koalíció platform kezdeményezte pártszavazása, sem az MSZP jövőbeni politikai struktúrájáról folytatott vita nem vezethet pártszakadáshoz - nyilatkozta Lendvai Ildikó szocialista politikus, volt pártelnök, az MSZP programtanácsának elnöke a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában. Mint mondta, az első témakör kapcsán számos kérdésben egyetértés van a párton belül, utóbbi témakörben pedig a kongresszus döntött arról, hogy nem a párton belül kívánják egybegyűjteni a kormányváltást óhajtó erőket, hanem inkább választási szövetségek megkötésében gondolkodnak velük. A politikus reménykedik abban, hogy pártjában nem támad fel olyan újabb elvi vagy hatalmi vita, ami szakadásához vezethetne, bár vitákra természetesen a jövőben is számítanak.
“Sajnálom ugyan, ha így döntenek,hogy a kongresszus többségével szemben mégis szeretnék ezt az akciót megtartani, de tragédia nem lesz belőle. A pártszavazás ugyanis semmi olyan kérdést nem tesz fel, aminek eredménye – akár így, akár úgy dőlnek el a kérdések – pártszakadás lenne” - tette hozzá Lendvai Ildikó.
Inkább az emberek problémáival kellene foglalkozni
Azért, mert ha kinézünk a “párt jelképes ablakán”, láthatjuk, hogy minden nap történik valami az országban, amivel foglalkozni kell; ilyen az oktatás átalakítása, a pedagógustüntetések, hogy mi készül a rokkantsági nyugdíj kapcsán, vagy hogy lesz-e visszamenőleges jellegű törvényhozás a fegyveres testületek esetében. Ez csupa olyan dolog, amire egy baloldali pártnak ugrásra készen kellene állni, hogy segítsen, akiken segíteni tud és akiken kell. Úgy gondolta a kongresszus többsége, hogy jobb volna ilyenkor talán nem a pártszavazással foglalkozni – hangoztatta a szocialista politikus.
Elkerülhető a pártszakadás? A legtöbb elemző ugyanis azt jósolja, hogy az MSZP szakadni fog – nem csak a mostani pártszavazási ügy kapcsán, hanem mert a kongresszuson is kimondták, hogy alapvetően baloldali pártként szeretnének politizálni, Gyurcsány Ferenc és platformja pedig azt mondja, hogy ez nem elég, mert nincs annyi baloldali szavazó, amely váltópártot csinálhatna az MSZP-ből - hangzott a felvetés.
Az MSZP programtanácsának elnöke kifejtette: egyfelől tökéletesen igaz, hogy csak baloldali szavazóbázissal – főleg a szűkebb értelemben vett bázissal - nem lehet kormányt váltani. De a kongresszus végül nagy többséggel, kilencvenhét százalékkal döntött arról is, hogy az ettől eltérő megoldásnak más útja van, mint az, hogy az MSZP váljon úgymond “népfronttá”.
“Manapság, mikor az emberek a pártokat amúgy sem imádják, különösen abban érdemes gondolkodni, hogy miként lehet olyan választási szövetséget – és nem egyetlen felduzzasztott pártot – létrehozni, amelynek tagjai demokratikus ellenzéki pártok, civil szervezetek, bizonyos vélemények közös képviselői. Oda, egy ilyen fajta érték- vagy választási szövetségbe természetesen bőven befér minden konzervatív demokrata, liberális, vagy magát sehova sem soroló, csak éppen a mai kormánypolitikához képest más politikát szerető ember is” - hangoztatta Lendvai Ildikó.
<p style="\"text-align:" justify;="" \"=""> Szöveg: Pintér Attila, felelős szerkesztő, Duna Televízió.