A gazdák összefogásával épült meg a terményszárító, tisztító, valamint így került megvásárlásra egy 60 tonnás hídmérleg és kialakítottak egy laboratóriumot is, ahol a minőséget vizsgálják. Mindez itt történt, Törtelen. A Közép- Magyarországi Gazdák Szövetkezete mintegy 140 millió forint értékű beruházást hajtott végre, mely példaértékű a kistérségben. Összesen 45 milliónyi állami támogatást sikerült elnyerniük mindehhez, 64 millió forint hitelt vettek fel, a többit önerőből oldották meg. A létesítmény a szezon kezdetére elkészült, éppen a próbaüzem zajlik. Kiss Józsefné felügyelőbizottsági elnök lapunknak elmondta, hogy fantasztikus és megható érzés volt számukra, mikor először meghallották a tisztítómű zakatoló hangját. Most már gőzerővel folyik a beszállítás, éppen repcét hordanak be a telepre, de árpát is hoztak már. A búzával a csapadékos időjárás miatt még várniuk kell, mintegy egy hét múlva ehhez is nekilátnak a térség gazdái.
Dr. Revuczky Béla elnöktől azt is megtudtam, hogy a szövetkezetnek 57 tagja van jelenleg, ez kevesebb, mint amikor 2003-ban 80 taggal megalakultak. Sokan sajnos csak érdekből csatlakoztak hozzájuk, hiszen a támogatások lehívásakor plusz pontot kaphattak azok, akik egy termelői csoport tagjai. Mára már letisztult a kép és a jelenlegi tagok közös akaratából készülhetett el a beruházás. A szolgáltatásokat jóval a piaci ár alatt kínálják tagjaiknak, de természetesen nem csupán nekik van nyitva a kapu, hanem a térség mintegy 50 km-es körzetéből beszállító gazdákat is szeretettel várják. ( Információs telefonszám: 20/2288-050 ) Minden terményt átvesznek, minősítenek, és persze feldolgoznak. Nem csak a tagoknak lesz olcsóbb mindez, hanem a többieknek is kedvezőbb a szolgáltatás igénybevétele, mint a környéken bárhol. Ez most már úgy tűnik, hogy sikersztori, a három hónapos próbaüzem végén lehívják a maradék állami támogatást is. Viszont kezdetben komoly nehézségekkel kellett szembesülniük, az elnyert támogatás és az összefogásából megtervezett projekt ellenére is.
Az történt ugyanis, hogy hiába kapták meg- igaz az ötödik megkeresett banktól- a hitelt, azt nem kezdték el azonnal felhasználni, mert még tartott az önerő. Ekkor a jelenlegi kormány bevezette a bankadót és a bank piaci alapon, 9%-os kamattal nyújtott hitelét sem tudták lehívni, hiába volt megkötött hitelszerződésük. Egyszerűen a pénzintézet nem folyósította a pénzt. Aztán hosszú hónapok huzavonája után mégis megoldódott a probléma, mert a bank év végén mégis az utalásról döntött. „ Én már egyszerűen aludni sem bírtam, borzalmas volt. Tartoztunk a kivitelezőknek úgy, hogy nem rajtunk múlt. Ezúton is szeretném megköszönni nekik a türelmet. Az elektromos áram bekötése is elhúzódott, mert a szomszédos telek tulajdonosa nem járult hozzá ahhoz, hogy egy 10-15 méter hosszú kábelen az ingatlanán keresztül hozzuk el ide az áramot. Aztán mi magunk vettük kezünkbe az ügy intézését. Miután nem jutottunk egyezségre, mi magunk kezdtünk terveztetni, engedélyeztetni. Új nyomvonalon, de a DÉMÁSZ segítségével, nem túl nagy többletköltséggel lett áram. „ – mondta el lapunknak Kiss Józsefné FB elnök.
Dr. Revuczky Béla elnöktől megtudtam azt is, hogy jelenleg 3,5-4 ezer hektáron gazdálkodnak. „ Csak szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozunk. Sajnos az összterületünknek a 40%-át érinti a belvíz. Ilyen év még nem volt. A belvíz és az aszály egyszerre sújt bennünket. Az árpatermés és a többi kalászos gabona hozama és minősége jónak ígérkezik, de a repce nagyon kevés és nem túl jó minőségű lesz idén. A kukorica és a napraforgó viszont sok lesz. Sokan kérdezik a gazdákat, hogy miért nem szövetkeznek. Én megértem, aki ezt nem teszi, hiszen sajnos az előző kormány hozott egy olyan döntést, hogy termelői csoportot csak egy bizonyos dologra lehet létrehozni. Így külön van például a sertés, az olajos vagy kalászos növényekre. Az nem járható út, hogy valaki egyszerre négy- öt szövetkezetnek is tagja, hiszen ezt sem fizikálisan sem anyagilag nem is lehet győzni. Ez egy rossz döntés volt, jó lenne, ha a mostani kormányzat ezt megváltoztatná. Erre szükség lenne a vetésforgó miatt is, de azoknak is baj ez, akik állatokat is tartanak és növényt is termesztenek, első sorban a takarmányozás céljából. Na, többek között ezért nem szívesen szövetkeznek a magyar gazdák. Az a baj, hogy a nagyok járnak jól a mostani támogatási rendszerrel, hiszen 300 milliós kell, hogy legyen egy termelői csoport bevétele ahhoz, hogy pénzhez jusson. Én sajnálom, hogy a jelenlegi kormány sem mozdul, nem változtatnak ezen. „- mondta el az elnök
A beszélgetés végén magam is megcsodálhattam az új létesítményt, melyre a törteliek és maga a szövetkezet tagjai méltán lehetnek büszkék. Sok sikert!
LŐVE