CSILLAGDA! Kiss György amatőr csillagász Barátunk jóvoltából ismét meghirdetjük a rendkívül népszerű és látványos programot, a CSILLAGDÁT. Ezt ezúttal október 22 -én rendezzük meg a Vásártéren.
Mivel vasárnapig még tiszta időt ígérnek a váteszek, így vasárnap (10.22.) próbálkozzunk meg egy égre nézelődéssel a vásártéren 17 órától. Mivel 17 óra 44 perckorkor lesz napnyugta, így 17 órakor még megnézhetjük a napot, és van esély napfoltokra. A nagyon új hold 19 óra 34 perckor nyugszik, így aki nem jön időben az erről lemarad.
Van esélyünk megnézni a Szaturnuszt, és ha szép tiszta lesz az ég megpróbálkozunk az M13 gömbhalmazzal, a Líra gyűrűsköddel és az Androméda galaxissal is.
Akinek van bármilyen távcsöve az hozza magával, megnézzük, hogy az mire képes.
Üdvözlettel: Kiss György
A részvétel természetesen ingyenes!
LŐVE
Ezt láthatod:
A Perseidák az egyik legismertebb, fényes meteorokat és sűrű hullást produkáló meteorraj. A hullócsillagokat Szent Lőrinc könnyeinek is nevezik. Az első megfigyelések a Perseidákról kínai csillagászoknak köszönhetően Kr.u. 36-ból származnak. Japán, kínai, koreai megfigyelések már a 8. és 9. században is előfordultak, később azonban a 12. század körül már csak szórványosan említik őket. Újkori újrafelfedezésük Adolphe Quetelet-nek köszönhető, aki 1835-ben Brüsszelben írta le először, hogy az augusztusban előforduló meteorok a Perseus csillagkép irányából sugárzódnak szét. A Perseidák elnevezés is innen eredeztethető.[1] A Perseidák szülőégitestje a 130 éves keringési idejű 109P/Swift-Tuttle üstökös, ennek a bizonyításául G.V. Schiaparelli számításai szolgáltak alapul.
Radiánsa a Perseus csillagkép területén van (innen kapta nevét), maximuma általában augusztus 12-re vagy augusztus 13-ra esik, függően a naptárszámítástól. A köztudatban emiatt augusztust a hullócsillagok hónapjának is nevezik. A raj sok apró porszemcséből áll, melyek a földi légkörben nagy sebességük következtében felhevülnek és elégnek, a földfelszínt nem érik el. Megfigyelésükre legalkalmasabb az éjféltől hajnalig terjedő időszak, ilyenkor láthatók legnagyobb számban.[2]
Amikor a Perseus csillagkép alacsonyan van a látóhatáron, a meteorok száma kisebb, de azok hosszabb utat tesz