Mikola: "Jövőre még nem lesz Kánaán, de talajt fogunk"
A szakpolitikus látja az óriási elvárásokat, de szerinte egy év alatt nem lehet megoldani az ágazat minden problémáját. Évtizedes program az egészségügy rendbetétele – ők a választásokkor is erről beszéltek.
Tisztelt szerkesztőség! Kedves kollégák!
Óriásiak az elvárások, de ennek ellenére nem jön el a Kánaán az egészségügyben 2011-ben. Az ágazat rendbetételéhez türelem kell, a lényeg, hogy mindig egy kicsivel jobb legyen - nyilatkozta Mikola István volt egészségügyi miniszter, a parlament egészségügyi bizottságának fideszes elnöke a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában kedd este. A fideszes politikus emlékeztetett: a választásokkor is azt mondták, hogy az egészségügy rendbetétele tíz éves program – az első esztendő a talajfogás éve lehet, vissza lehet állni alaphelyzetbe a “liberális rombolásokból”.
"Sokan gondolnak arra, hogy most Kánaán lesz, megmentjük az egészségügyet. Hát nem lesz Kánaán, türelem kell. A lényeg, hogy úton legyünk, hogy mindig egy kicsivel jobb legyen. Bízom abban, hogy a 2011-es költségvetés a struktúra, a finanszírozás, a betegutak rendezésével az emberek számára is átláthatóbb, követhetőbb, a gyógyulás esélyét a korábbinál kicsit jobban nyújtó változásokat hoz" - mondta Mikola István.
Hogyan kell hozzányúlni a struktúrához és a finanszírozáshoz? Ezzel ugyanis az elmúlt húsz évben sok kormány próbálkozott, többnyire sikertelenül - hangzott a Közbeszéd felvetése.
Mikola István úgy reagált: jövőre “talajfogásra” van lehetősége az ágazatnak. "Megvethetjük a lábunkat. Azokat a liberális rombolásokat és forráskivonást, amiket megélt az ágazat az elmúlt négy-nyolc évben, azokat alaphelyzetté lehet tenni, ezekből vissza lehet állni egy alaphelyzetbe" - szögezte le a politikus. Konkrétumként említette, hogy jövőre ötvenhat milliárd forinttal több jut a gyógyításra, tovább kiemelte a teljesítményvolumen-korlát és a rezidensek "röghöz kötése" ügyében tett lépéseket, illetve "a patikákat tőkekoncentráció keretében kivásárlók megfékezését".
“A választáskor is egy évtizedet mondtunk”
A fideszes politikus emlékeztetett: évtizedes program az egészségügy rendbetétele, a választások idején is erről beszéltek. "Ez az első év az elrugaszkodás éve, olyan talajfogás, ahonnan ténylegesen el lehet kezdeni egy évtizedes építkezést. Ez a költségvetés erre megfelelő" -mondta a 2011-es egészségügyi büdzséről Mikola.
Ön korábban úgy nyilatkozott: 2013-2014-re kerülhet látványosan több pénz az ágazatba. Elég nehéz elképzelni, hogy kapnak három-négy év türelmi időt akár a szakmától, akár a lakosságtól - hangzott a Közbeszéd felvetése.
Ha azt látják az emberek, hogy évről évre javul a helyzet - jövőre például a kapacitások torzulását kiegyenlítjük, a teljesítményvolumen-mizériában rendet teszünk -; ha azt látják, hogy a lakóhely közeli ellátás jobb körülmények között jobb teljesítménnyel képes az embereket meggyógyítani; hogy jobb mentőautók futnak az utakon vagy a védőnők jobb közérzettel, jobb anyagiak között tehetik a dolgukat - nos, akkor azt gondolom, azt is érezni fogják az emberek, hogy kezdünk kilábalni ebből a depressziós helyzetből az egészségügyben - érvelt a szakpolitikus.
Gyorsabban dönteni, aktívabban cselekedni
Ugyanakkor megfogalmazta az egészségügyi államtitkársággal szemben azt a kritikát, hogy nem elég aktívak – hangzott a műsor közbevetése.
"A jelenlegi ágazatvezetés tudományosan nagyon képzett, nagyon alapos előkészítéseket folytató szakemberekből áll. Ugyanakkor aggódom, hogy a valóban időigényes szakmai előkészítés kicsit hosszadalmas lesz, és közben az ágazat ezernyi problémája ránk borul" – érvelt az egészségpolitikus. "A megjegyzésem tehát azt célozta – és mi erről naponta beszélünk az államtitkárral és az ágazat vezetőivel -, hogy nagyobb ütemben kell végezni a szakmai előkészítést; rövidebbre fogni, gyorsabban meghozni a döntéseket és aktívabbnak lenni a cselekvésben; hogy lássák az emberek, hogy nem csak okoskodunk, hanem megy előre a szekér” – nyilatkozta a Duna Televízióban Mikola István.
Szöveg: Pintér Attila, felelős szerkesztő, Duna Televízió Zrt.
Tekintse meg a beszélgetést