Az abonyi rendőrség munkatársai, mint arról lapunk már beszámolt, több társszervvel tartottak ellenőrzést pénteken este nyolctól másnap hajnal kettőig Abonyban és a környező településeken. A razzia a vendéglátóhelyeket érintette. Ennek során kettőből kettő abonyi kocsmában találtak szabálytalanságokat. Péntek éjjel nem volt szerencséje annak az abonyi férfinak sem, aki erősen illuminált állapotban autókázott mindenféle személyi okmány és a gépjármű azonosítására szolgáló okmányok nélkül.
Az egyik vendéglátóhelyet ellenőrizték éppen a rendőrök a társszervekkel együtt, amikor egy meglehetősen gyanúsan közlekedő gépkocsira lettek figyelmesek. A rendőrök intézkedése közben kiderült, hogy az abonyi férfi erősen ittas állapotban van, nem voltak nála a személyes okmányai, de a gépkocsi papírjai sem. A szondát megfújatták a sofőrrel és az 0,93-as véralkohol- szintet mutatott. Az abonyi rendőrök az őrsre előállították az ittas gépjárművezetőt és elvitték vérvételre is. Ellene ittas gépjárművezetés miatt eljárás indult.
De most nézzük szakmai szempontból azt, hogy ehhez a 0,93-as véralkohol szinthez mit is kellett fogyasztania a sofőrnek, továbbá azt a kérdést is feltettem „ szakértőnknek ” , hogy mennyi idő kell vajon az alkohol lebomlásához. Tőlem ugyanis igazoltatás közben a COOP parkolójában korábban azt kérdezték a zsaruk, hogy az elmúlt 12 órában fogyasztottam-e alkoholt. Lássuk, mit mond erről Lakatos Tibor.
"Nos, az elfogyasztott alkohol mennyisége és minősége csak egy tényezője annak az eredménynek, melyet a légalkohol-mérés során, vagy a vér- és vizeletmintából nyerhető. Talán közismert, hogy a tetsúly, az aktuális fizikai-pszichikai állapot és az italozás után elfogyasztott ételek mennyisége, minősége, valamint az eltelt idő is meghatározó. Vegyünk egy példát, pontosabban egy kérdést.
- Megittam egy üveg (0,5 l.) világos sört, mikor vezethetek legközelebb?
- Gyakorlatilag azonnal (lelked rajta - hehe), azonban jogilag csak akkor, ha az alkohol teljesen kiürült a szervezetből. Ennek legrövidebb időtartama egy átlagos súlyú (80 kg.) férfiszemély esetén 3-4 óra. A véralkoholszint a fogyasztást követő első órában a legmagasabb kb. 0,33 ezrelék. Érdekes, hogy ugyanezen mennyiségű alkohol, egy a példában szereplő férfivel megegyező súlyú nőnél (a kis drágaszágnál) 0,41 ezreléket podukál, ugyancsak az első óra végére. Viszont a teljes kiürülés a nőknél is maximum négy óra alatt megtörténik.
Mi kellett meggondolatlan "hősünknek" a rendőrök által is tapasztalt eredményhez? Nos, egy házibuli biztosan nem. Csupán három üveg sör gyors elfogyasztása - ami nagy melegben sokunkkal megtörténik - és az utolsó "legurítása" utáni óra végére beáll a 0,95-0,99 ezrelékes véralkohol. A büntetőjogilag és orvosilag is teljesen tiszta állapothoz - persze utántöltés nélkül - hét órát kell (kellett volna) várni.
Nagyon fontos, hogy Európában az ittasság, valamint a befolyásoltság ellenőrzése és bizonyítása nem vizuálisan - józansági próba - történik, mint pl.: Egyesült Államokban, hanem hitelesített légalkoholmérő berendezéssel, vagy/és mintavétel után szakértői vizsgálattal. Ennek oka a "nulla tolerancia" elv következetes alkalmazása, mely nem veszi figyelembe, hogy a maximum 0,5 ezrelékes véralkoholszintet ereményező alkoholfogyasztás következménye lényegében műszeres vizsgálat nélkül nem észlelhető. Az eufória, az izgatottság, zavarodottság, aluszékonyság, kóma, majd végső soron a halál, az említett szint feletti véralkoholszint emelkedése után jelentkezik szépen sorban. Ez is bizonyítja, hogy a kőbe vésett figyelmeztetés helytelen, miszerint az alkohol öl, butít és nyomorba dönt. Persze, ha a sorrendet felcseréljük, már más a helyzet.
Szóval, érdemes figyelemmel kísérni - amíg tudjuk - az elfogyasztott alkohol mennyiségét és minőségét, majd az interneten is fellelhető kalkulátorok segítségét igénybevenni, a kockázatmentes közlekedés megkezdése előtt. Legjobb, ha rendelkezünk valamilyen alkoholszondával - pl.: spirateszt - melynek használatával, jószerivel biztosra mehetünk egy közúti ellenőrzés előtt is.
S, még valami... Talán nem mindenki tudja, hogy a megszigorított közlekedési szankció-rendszer (2011. július 1-től) a közigazgatási bírság körébe sorolta a szabálysértési értékhatárig (0,8 ezrelék) elkövetett ittas vezetést, melynek "büntetési tétele" akár 300.000 (!) forint és 8 büntető pont is lehet. (18 pont után fél évre bekérik a jogsit megőrzésre!).
Az ittas járművezetés vétségét (0,8 ezrelék felett) megvalósító járművezető felett, a bíróság ítélkezik és ott a jogsi biztosan "ugrik" egy hosszabb időre. A 9 pontos "gyakorlat" díja, még szabadságvesztés is lehet.
Úgyhogy, igyon mindenki belátása szerint, de azután ne fogja rá a nyuszira, vagy az önvédelemből történt italozásra! "
SkyT-LŐVE-TYB