Hiába ellenzik egyes befolyásos fideszes polgármesterek a most még önkormányzati tulajdonban lévő iskolák államosítását, a kistelepülések vezetői Orbán Viktor mögé sorakoztak fel. Az európai trendekkel ellentétes, egyébként költséges állomosítás mögött többen ideológiai célokat sejtenek.
Vissza a jövőbe! – lehetne ez is a mottója a Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár nevével fémjelzett köznevelési törvény koncepciójának, amely lényegében a Kádár-kor tekintélyelvű, rendpárti, poroszos közoktatását reinkarnálná. Azt a rendszert, amelyről már bebizonyosodott, hogy vakvágány. Bár nem Hoffmann ötlete volt, az önkormányzati rendszer átalakítása miatt az iskolákat is államosítanák. Ez lényegében azt jelentené, hogy a pedagógusok bérét, a rezsiköltségeket, az iskolai épületek fenntartását, fejlesztését az állam fizetné, de arról is központilag döntenének, ki legyen például az igazgató egy intézményben.
Az államosítás ötlete nemcsak a szakmában, de a nagyobb városok fideszes polgármestereinél is kiverte a biztosítékot, akik most úgy érezhetik, feleslegesen toltak bele – gyakran uniós forrásokból – súlyos pénzeket az önkormányzati tulajdonú iskolákba, ha a „befektetésüket” most elcsaklizza az állam. De nem a befektetés elvesztése a legfájóbb nekik. Hanem az, hogy a jövőben nem helyi szinten dönthetnek arról, melyik iskola kapjon több vagy kevesebb pénzt, a tehetősebb réteghez tartozó szavazóik pedig esetleg elpártolnak tőlük. Azok a helyi vállalkozók, jobb módú értelmiségiek például, akiknek a gyermekei eddig az önkormányzatnak „kedves” iskolába jártak. Oda, amely a többi intézményhez képest parádésan van felszerelve, jobb tanárok dolgoznak, színesebb a pedagógiai szolgáltatás.
Foorás és részletek: http://hvg.hu/itthon/20110916_iskolak_allamositasa