Szerkesztőségünk és Olvasóink nevében is hálásan köszönjük a Ceglédi Tűzoltóság áldozatkész munkáját! Íme, a www.panorama-online.hu cikke minderről:
Az idén száz éves Ceglédi Tűzoltóparancsnokság életének Pásztor József tűzoltó alezredes négy évtizeden át volt tevékeny részese. 1968-től volt a helyi állomány tagja, 1981- 2004-ig – nyugdíjba vonulásáig - tűzoltóparancsnokként irányította a szervezetet. Beszélgetésünkben a tűzoltóság régi és mai mindennapjairól, a nehézségekről és a felelősség fontosságáról is vallott.
- Milyen változások voltak a mindennapi életben ezalatt 36 év alatt?
- A parancsnokságok mindennapi életét konkrét napirend szabta meg mindig, ez nem sokat változott. Ami viszont szembetűnő változás, hogy szolgálatom kezdetén elég kezdetleges volt a gépjárműpark és a technikai felszerelés. Ez lassan változott, s ennek elsősorban anyagi okai voltak. Az elején az államtól kaptuk a felszerelést később pályázni kellett, önerő volt szükséges, amit összegyűjteni nem volt egyszerű. Egy alkalommal a ceglédi vállalkozókat hívtam fel telefonon segítsenek és két-három hét alatt összejött a pénz egy járműpályázatunkhoz. 1995-től pedig önkormányzati lett a tűzoltóság, nagyon jó, közvetlen volt a kapcsolat, segítették a munkánkat. Így sikerült tűzbiztonságilag, vezetéstechnikailag is korszerűbb járművekhez jutni.
- Konkrét esetet is tudna mondani milyen volt 40 éve a munkájuk?
- Ma, ha a trendet nézzük sokkal több a műszaki mentés, mint a tűzoltás. Ehhez régen nem nagyon volt felszerelésünk. 1968 karácsonyán Mende és Sülysáp között volt egy nagy vonatbaleset, mi pedig az esethez kivonultunk egy szál pajszerral. A honvédség segített aztán harckocsikkal széthúzni a harmonikaszerűen összegyűrődött szerelvényt, lángvágókkal kivágni a bent rekedt embereket. Ma már minden tűzoltókocsi el van látva feszítő-vágó berendezésekkel, így gyorsan segítségére tudunk sietni a bajbajutottaknak, ezzel sokszor az életüket mentve meg.
- A tűzoltók személyes biztonsága is magasabb fokú lett?
- Feltétlenül. A tűzoltónak önmagát is védenie kell, nemcsak akit ment, ez a foglalkozásával jár. Úgy tartja a mondás: A tűzoltó oda megy, ahonnan más elszalad! Elsősorban a légzésvédelem a fontos, hiszen még egy egyszerű lakástűznél is toxikus mérgező gázok szabadulnak fel, nem beszélve egy közúti vagy vasúti balesetnél a vegyi anyagokról. Konkrét szabályzat létezik arról milyen anyagokat hogyan lehet biztonságosan kezelni.
Forrás és további részletek:
http://www.panorama-online.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=2449&catid=40&Itemid=100