Állami kézbe kerülnek a fővárosi kórházak az adósságllományukkal együtt. Arról egyelőre nincs információnk, hogy mi lesz a vidéki egészségügyi intézmények sorsa, de várható ebben is változás. A kórházbezárások réme is felsejlik. Az egészségügy így is romokban van, hatalmas az alulfinanszírozottság, valamint az egyes vizsgálatokra a várólisták hossza kritikán aluli. Íme egy összeállítás a fekete szerdaként emlegetett akcióról. A döntést ma hozta meg a közgyűlés Budapesten.
Tucatnyi kórházat ad át a főváros az államnak, amennyiben megszületnek az ehhez szükséges jogszabályok - döntött hosszas, személyeskedő vita után név szerinti szavazással a közgyűlés.Az eredeti előterjesztést amolyan szándéknyilatkozattá butították. Az ellenzék szerint a főváros 150 milliárd forintot veszít, Tarlós István viszont közölte, semmilyen vagyonvesztéssel járó megállapodást nem ír alá. A hvg.hu információi szerint a kormány viszont nem fizetne az önkormányzatoknak.
Horváth Csaba még a közgyűlés ülése előtti sajtótájékoztatóján elmondta: a kórházak átadása "káosz és zsákmányszerzés". "Nevezhetjük funkcióváltásnak, vagy államosításnak, a döntés valójában árulás" - fogalmazott az MSZP frakcióvezetője. Amellett, hogy a főváros garancia nélkül adja át az egészségügyi intézményeket, 150 milliárdos ingatlanvagyont ruház át. "Fekete szerda ez a főváros történetében" - tette hozzá.
A szocialista frakcióvezető azt kérte a főpolgármestertől, hogy majd csak a végleges, garanciákat tartalmazó megállapodásról döntsön a közgyűlés, amely nem tulajdonba, csak kezelésbe adásról szól. Tarlós István ígéretet tett arra, hogy a végleges megállapodást is a közgyűlés elé terjeszti, s majd akkor visszatérnek a kezelésbe adásról szóló felvetésre is. Tarlós támogatta Horváth Csaba név szerinti szavazásra vonatkozó kezdeményezését.
A Jobbik fővárosi szervezete szerint a kórházak állami kézbe adása "ugrás a sötétbe", s a javaslatról annak jelenlegi formájában nem tudnak döntést hozni. Staudt Gábor budapesti elnök szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta: nem derül ki az előterjesztésből, hogy mi lesz az ingatlanvagyon sorsa, melyek azok a garanciák, amelyek az ellátórendszert biztosítják, mi lesz a betegekkel, az orvosokkal. Aggályát fejezte ki annak kapcsán, hogy az előzetes információk szerint a kórházak egy részét be akarják zárni.
Staudt azt is felvetette, hogy mi lesz az agglomerációval az állami kézbe adás után. Mint mondta, köztudott, hogy Pest megyéből nagyon sokan Budapestre járnak kórházba, ami egyrészről jó, mert magas színvonalúak a fővárosi kórházak, másrészről viszont senki nem fizeti meg az ellátásukat a fővárosi kórházaknak. Becsléseik szerint amennyiben kifizetnék az agglomerációban élők ellátási költségeit, úgy az egészségügyi intézmények "vígan el tudnának működni", sőt még fejlesztésre is lenne forrásuk.
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésének napirendjén szerepel a tizenkét, fővárosi önkormányzati fenntartású és egy alapítványi működtetésű egészségügyi intézmény állami tulajdonba adásáról szóló javaslat.
MTI - jobbik.hu