Mégsem kistérségi a centrumunk?
Abony város önkormányzata úgy nyerte el az egészségügyi centrumra a tetemes európai uniós támogatást, hogy a projektet eleve kistérségiként mutatta be. Ez érinti a Romhányiné Dr. Balogh Edit polgármester által megszüntetni szándékozott mikrotérségi társulás településeit, így Abonyon kívül Jászkarajenőt, Újszilvást, Kőröstetétlent és Törtelt is. A mai napon 10 óra 22 perckor fax érkezett Kőröstetétlen polgármesteri hivatalába, mely nem más volt, mint egy levél, melyben kéri Abony polgármestere, Romhányiné Dr. Balogh Edit, hogy Kőröstetétlen hozzon döntést arról, hogy csatlakozik az abonyi centrumhoz és az erről szóló döntést legkésőbb e hónap 25-ig küldje el Abonynak. Ma november 22. van.
Pásztor Imre polgármester értetlenül áll a történtek előtt, mert, mint elmondta, az előkészítés fázisában sem Balogh Edit, sem más nem kereste fel azzal, hogy Cegléd helyett Abonyt válassza a település lakossága egészségügyi ellátás igénybevétele céljából. Ugyanígy járt Palya István, Jászkarajenő polgármestere is, aki a mai napon szembesült először azzal, hogy ők is érintettek a beruházás után létesült egészségügyi központban. Dr. Pusztai Dezső, a Dr. Kostyán Andor rendelőintézet főigazgatója lapunknak elmondta, hogy csakis akkor kaphat az intézmény az ÁNTSZ-től működési engedélyt, ha az érintett négy település képviselő testületi határozatot hoz arról, hogy Abonyban fognak a lakosok egészségügyi szakellátást igénybe venni. Az érintett mikrotérség polgármesterei közül, senki sem jött el a hivatalos megnyitóra. Lapunk úgy tudja, hogy a csütörtöki eseményre szerdán és kedden kaptak meghívót Abonytól. Totális kommunikációs káosz uralkodik tehát a kérdésben. Lapunk utánajárt annak, hogy mi is az igazság.
Pásztor Imre lapunknak elmondta, hogy semmiképpen nem fogja tudni a határozatot a kért közeli határidőre meghozni, mert 30-án lesz náluk testületi ülés. Ha összeülnek is és döntenek, nem nagy a százalékos valószínűsége annak, hogy igen lesz a válasz. „ természetesen megtiszteljük azzal a szomszéd várost, hogy döntünk róla, de nagy reményeket nem fűzünk hozzá. Előzetesen bennünket nem kerestek meg ezzel, most kérik, hogy szüntessük meg Cegléddel a szerződést. Persze, hiszen kell Abonynak az óraszám. Hogy miért is nem igazán támogatjuk az ötletet? Nincs tömegközlekedés, nincs buszjárat a két település között! Hogyan jutnak el oda egyáltalán a betegek? Erre nem kényszerítheti őket senki sem.„
Palya István Jászkarajenő polgármestere lapunknak elmondta, hogy ők is ma kaptak egy ilyen faxot és ők egy rendkívüli testületi ülés keretében döntenek majd, de nem igazán érti, hogy miért nem részesültek részletesebb tájékoztatásban minderről. Palya István nem értette, hogy az igen a testülete részéről azt jelenti-e, hogy ezek után a jászkarajenőiek már csak Abonyban vehetnek-e igénybe szakellátást vagy sem. Így felhívtam Dr. Pusztai Dezsőt, aki az érintett ceglédi és abonyi rendelőintézetnek egyaránt főigazgatója és ő megmondta az igazságot. Az ÁNTSZ engedélyéhez igenis szükséges mind a négy település testületének igenlő határozata, de ez nem jelenti azt, hogy az, aki Abonyban vesz igénybe egészségügyi ellátást, ezek után már nem teheti meg azt Cegléden.
„ Nincs területi kötelező ellátási kötelezettség, hiszen Abony nem is tudná és nem is akarja egymagában ellátni ezeket a feladatokat. Csak bizonyos szegmenst lát el. Ez egy plusz lehetőség lesz! A ceglédi polgármester beleegyezése kellene ahhoz, ha át akarná venni Abony a betegeket. De erről ő biztos, hogy nem mondana le. Erről szó nincsen.„- mondta Pusztai Dezső.
LŐVE