Tulajdonképpen a fenti mondatot jelentette ki Romhányiné Dr. Balogh Edit polgármester, amikor több kérdést is feltettem a város első asszonyának az októberi közmeghallgatáson. Azt ígérte, hogy ezen a héten táblázatot is kapunk arról, hogy hogy áll a kötvény és a hitelállomány. Balogh Edit szerint egyáltalán nem aggasztó, hogy a 3194 helyi önkormányzat közül Abony az 53. helyen áll a listán, mert ez „ a betéti oldalról nem tartalmaz statisztikát „, csak azt, hogy kinek mekkora a hitelállománya. Ugyanakkor jelenleg 800 millió az árfolyamveszteség!
A következőket kérdeztem:
Lőrinczy Veronika: Mennyi az adósságállománya jelenleg Abonynak? Mennyi tőkerészt használt fel Abony a kötvényből és mennyit fog még a Főtér II. beruházásra? Mennyi az árfolyamveszteség, ami érte a települést a svájci frankban felvett kötvénypénz miatt? Mennyit kamatozott a befektetett kötvénypénz? Jelenleg mennyi az egy lakosra jutó adósságállomány? Vannak-e erre nézve konkrét számadatok? Ha nincsenek, miért nincsenek, hiszen ez közadat.
Ezt a választ kaptam:
Romhányiné Dr. Balogh Edit:
2009. óta nem vettünk fel nagyobb hitelt. A GKI szerint valóban az 53. helyen állunk, de ez csak azt tartalmazza, hogy kinek mekkora a hitelállománya, a betéti oldalról nem tartalmaz statisztikát. Benne van Budaörs is…. A valós adósságállományt kellene nézni, 415 millió forint a csatornahitel, 430 millió áll rendelkezésre ennek a visszafizetésére. A kötvénnyel kapcsolatban… 2,2 milliárd forintot vettünk fel, jelenleg 1,6 milliárd van a folyósszámlán. Ebből fizetjük a fejlesztések önerejét.
A bölcsőde építésével kapcsolatban várunk vissza a pályázatból 110 millió forintot, a fejlesztéseket meg kell előlegezni. Nem éltük fel a kötvénypénzt. Egy milliárd forint alá nem is mehetünk a felhasználásban. A kamatnyereséget szabadon használhatja fel a város.
Ha 10 forintot romlik a forint a svájci frankhoz képest, akkor az 100 millió forint veszteséget jelent a városnak. Az árfolyamveszteség jelenleg 800 millió forint. Ez majd a tőke visszafizetésekor jelentkezik. Előre még senki sem tudja megmondani, hogy 2015-2020-ban hány forint lesz egy svájci frank. Elmondhatom, hogy a kötvénykibocsátással 2.351.000.000 forintot nyert a város. Több, mint négymilliárdos beruházást hajtunk végre, a vagyon megduplázódik. Ha csak 180 forint lesz a svájci frank majd a tőke-visszafizetéskor, akkor a vagyon megnégyszereződik.
Tények és számok a GKI-től: 3194 helyi önkormányzat van ma Magyarországon. Mi, azaz az abonyiak ötvenharmadik helyen állunk az országos eladósodási listán, minden abonyi lakosra, a csecsemőtől az aggastyánig összesen 207.550 forint jut. Mindezt a Kéttorony Kötvény kibocsátásával értük el. A kibocsátáskor még 137.500 forint volt csak az egy főre eső összeg, de a kötvény hitelként működik, eleve van kamata. Az országos átlag a szakemberek szerint nem kritikus, és a legnagyobb adósságokat mindössze 99 önkormányzat halmozta fel a 3194-ből.
LŐVE