Galéria: ITT (Tervek: S. Pataki)
Csodálatos Olvasóink és felhasználóink vannak. A szeretetük és odaadásuk az, ami nekem nap, mint nap erőt ad. Nem értem teszik, hanem értünk, abonyiakért, amit tesznek. Ennek egy szép példája az itt látható gyönyörű munka is, melyben életre kel Abony egyik büszkesége, az Ungár Ház. Köszönet érte mindazoknak, akik ezt elénk tárták. S. patakinak és Markó Ferencnek, na meg azoknak, akik ellátták őket érdemi információkkal. Fogadják szeretettel mindezt, olyan szeretettel, ahogyan ők készítették ezt nekünk, abonyiaknak.
A szolnoki úti Ungár kúria téglakerítése megunta a hercehurcát, illetve egyszerűen lebukott a halogatás, a kifogások rengetegébe. Nekem kapóra jött a tetőjavítás, mert bejutottam a portára, tüzetes szemrevételezés céljából, amire régóta vártam. Ugyanis az épület tetőzetének állagjavítása megkezdődött. Tóth Sándor műszaki vezető készséggel elégítette ki kíváncsiságomat, és nyújtott segítséget amit ez úton is megköszönök.
Tóth Sándorról menetközben kiderült, hogy az Abonyi műemlék épületekről gazdag ismeretekkel rendelkezik. Megköszönöm a cég ügyvezetőjének hozzáállását, odaadó segítségét.
Benyomásom a szocreál hagyatékáról lesújtó, kibogozni az eredeti állapotot nem könnyű. Az épület déli homlokzata változáson esett át, egyrészt a tulajdonosok által eszközölt átalakítások, másrészt az új gazdák kényelmét, igényét kielégítő oktalan beavatkozásán keresztül szenvedte el a módosulást, ami a belső terek átépítését is maga után vonta.
Az északi és a keleti homlokzat változatlan. A nyugati homlokzat a pince lejárat fölé emelt ac. szerkezetű féltetővel módosult. Véletlenül szereztem rálátást egy kulcscsomót ékesítő kép által a legkorábbi állapotra, ez alapján alakultak ki a lerajzolás módjai.
Az épület ábrázolása a toldalékok nélkül kettő változatban készült, egy korábbi és egy későbbi állapotot jelképezve. Az épület egyik legszebb részét a tetőszerkezetet –ácsmunka- is módomban állt rögzíteni. Markó Ferenc kutatását kölcsön véve, eredeti tulajdonosokra utaló adatok az alábbi táblázatban olvashatók. Ez irányú segítségét köszönöm Ferencnek.
Dr. Ungár János volt az utolsó tulajdonos!
Ha jól tudom ügyvéd Dr. volt.
Az épület hőskoráról:
Az újabb kori házfoglalók az épületben pince clubbot létesítettek, a szórakozni vágyóknak, az épület többi helyiségét az egyik Abonyi MGTSZ tulajdonolta, cégtáblája a Deák Ferenc utcában nemrég még hirdette a volt lakó kilétét. A hagyatéka több mázsa papír alapú üzemviteli dokumentum, ami a folyó munka útjában volt, azt a jogutód részére leszállították, mindezek után hátramaradt egy mindent megpecsételő ac. lemezből készült vörös csillag fehér szegéllyel, ami maradt továbbra is a padláson, Ez engem nem zavar.
Végezetül lelaktuk majd hátra hagytuk, így összegzem az esetet.
A főbb munkaműveletekről:
A tetőszerkezet, javítása, során kicseréltek, megerősítettek gerendákat favédelemmel ellátva, kijavították a leázott, leomlott párkány szakaszokat, héjazáshoz új lécezést új hódfarkú cserepeket használtak. A portikusz -oszlopcsarnok - fölött a tetőszerkezetet lecserélték, új fa tartókereteket építettek be, favédelemmel ellátva. Új csatornát kapott az öregépület. A felülről jövő áldás ellen az épület többi része ily módón hosszú időre védelmet kapott. A lecserélt cserepek a Zsinagóga tető javításánál lesznek felhasználva.
A Google földgolyón az a kellemetlen Abony vonatkozásában, hogy a Kossuth-teret és kiterjedt környékét vastag felhőzet takarja, ennek árnyéka is növeli az alig értékelhető területet.
Az összegyűjtött adatokat, dokumentumokat rajz formájában feldogozta:S.pataki.