Olvasom kormányunk legújabb törvénymódosítási tervezetét és közben elmélkedem…. Miért kell mindent fenekestül felforgatni? Azt is, ami jól működik vagy működött mindeddig. Közben meg annak örvendezek, hogy szerencsére minket már nem érint az, hogy a tervek szerint kötelező lesz az óvoda már a gyermek hároméves korától….
Értem én, hogy kinek, melyik rétegnek szól ez a kötelezés, hiszen vannak olyan családok, ahol a gyermekkel nem törődnek, még ételt sem minden esetben tesznek elé. Nekik valóban jobb, ha kiszakadnak minél előbb a családból. Van viszont az átlagpolgár, ahová magamat is sorolom…. Úgy érzem, hogy a kisgyermeknek, ha a család teheti, minél tovább az édesanya közelében a helye, na meg azok mellett, akik vele együtt vagy közelében éldegélnek: apuka, testvérek, nagyszülők. A közösségre is szükség van, de azt hiszem, nem minden áron. Mindennek eljön a maga ideje. És még kikívánkozik belőlem egy mondat. Sajnos el tudom képzelni az óvodai csoportok összetételét, ha tényleg kötelező lesz hároméves kortól ide járni….. Íme az origo híre minderről:
Ingyen tankönyv, minden nap testnevelésóra
A nemzeti erőforrás miniszter szombaton benyújtotta az új köznevelési törvényről szóló törvényjavaslatot. A dokumentum többi között rögzíti, hogy a tanév végén legalább hatvannapos nyári szünetet kell biztosítani, a tankötelezettség 16 éves korig tart, és tartalmazza a pedagógus-életpályamodellben elérhető fokozatokat. A modell 2013. szeptember 1-én léphet életbe.
A javaslat alapján a gyermek három éves korától kötelező óvodai nevelésben vesz részt legalább napi négy órában. Az óvodavezető a szülő kérelmére felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete, családi körülményei ezt indokolják. Az óvodába járás kötelezettsége 5 éves korig családi napköziben is teljesíthető lenne. A változás 2014 szeptemberétől lépne életbe.
A tankötelezettség hatéves kortól 16 éves korig tartana: a felső határ leszállításának legfőbb indoka, hogy a kötött iskolai rendszertől, a közismereti oktatástól elforduló, motiválatlan tanuló mielőbb átléphessen a munka világába - áll a javaslatban. Az elsőtől a nyolcadik évfolyamig az állam biztosítaná, hogy a tanuló számára a tankönyvek térítésmentesen álljanak rendelkezésre. A térítésmentes tankönyvellátást első alkalommal a 2013/2014. tanévben az első évfolyamra beiratkozott tanulóknak, ezt követően felmenő rendszerben kell biztosítania az államnak.
A javaslat tartalmazza az osztálylétszámok minimumát és maximumát is, ez óvodában 13 és 25, alsó és felső tagozaton 14 és 27, gimnáziumban és szakközépiskolában 26 és 34, szakiskolában 16 és 28 lehet. A dokumentum szerint általános iskolában a nevelés-oktatást a délelőtti és délutáni tanítási időszakban olyan módon kell megszervezni, hogy a foglalkozások legalább tizenhat óráig tartsanak. Az a nappali rendszerű iskolai oktatásban mindennapos testnevelési foglalkozás lesz heti öt órában. Új elem, hogy a jövőben az érettségi vizsga megkezdésének feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása lesz.
Forrás és részletek: http://www.origo.hu/itthon/20111105-kotelezo-ovoda-eszkozkezelo-egeszsegugyi-terseg-torvenyjavaslatokkal-arasztottak-el-a.html