Sikerberuházás - A napokban adták át a megújított nagykőrösi strandot, melyet az a befektetői csoport menedzselt le, pályázati forrást is igénybe véve, mely Abonyban is megpróbálta a piacot felújítani. Nagykőrösnek sikerült magántőke bevonásával a korábban bezárt létesítményt újra üzembe helyezni, igaz hosszú út vezetett el idáig. A városvezetésnek is kompromisszumokra volt szüksége, de önerőből talán soha nem boldogult volna a fejlesztéssel.
Abonyt leelőzte Nagykőrös abban a tekintetben, hogy ez utóbbi városban fedett rész is a vendégek rendelkezésére áll tehát gyakorlatilag téliesítették a létesítményt.
Abonyban csak " vetyengenek " arról, hogy megérné-e lefedni a strandot. Romhányiné Dr. Balog Edit polgármester érdekes módon az egyik legnagyobb ellenzője annak, hogy téliesítsék a strandot, mert attól fél, hogy a városnak ez havonta több milliós plusz kiadást jelent.
Nagykőrös megoldotta, hiszen az üzemeltetés feladata nem a városé, hanem a befektetőé. Igaz, ehhez ingatlant kellett átadni a magántőkének, melynek hasznából nyilván tudja majd fedezni a működtetés minuszait.
Sajnos ma, Magyarországon csak igen kevés strandot lehet nyereségesen működtetni, Cegléd is vergődik a maga - egyébként csodálatosra sikeredett - strandjával.
A dolog pikantériáját tehát az adja, hogy az a Bábel Tibor valósította meg Nagykőrösön a strandberuházást, akit Abonyból gyakorlatilag elüldöztek a piacprojekt tervezési stádiumában.
Holott maga a polgármestere hozta a városba, mégis ő volt az később, aki szorgalmazta, hogy ne ő legyen a piacprojekt gazdája. Célt értek.
Bizonyos érdekcsoportoknak nagyon nem tetszett, hogy Bábel úr a maga magántőkéjével esetleg még nyereséget is termel magának.
Akkor nem gigapiacot terveztek, hanem egy emberi léptékű ingatlant. Ma már más a helyzet. Az abonyi városi vezetés azon mesterkedik, hogy sok százmilliós beruházással piacot és üzletközpontot varázsoljon a területre a gazdasági válság kellős közepén.
Mindezt java részt a település totális eladósítása útján, vagyis önerőből, melynek fedezete a kibocsátott Kéttorony kötvény tőkerésze.
Ez pedig nem más, mint svájci frank alapú hitel. Kiderült az is menet közben, hogy mivel tíz év alatt kellett papíron megtéríteni a fejlesztést, aranyáron kínálják az ingatlan négyzetméterét.
A bérlet 13 euro/m2/hó, a vásárlás meg 500 ezer forint/m2. Talán ezért sem vett még senki, még csak előszerződést sem kötöttek senkivel a bérletre vagy vételre.
Visszatérve a nagykőrösi strandra, elmondható, hogy az országos sajtóvisszhang sem maradt el. Még az MTI is tudósít róla. Tehát, elérte azt a bizonyos ingeküszöböt ez a fejlesztés.
Miért is érdekes ez? Mert a nagykőrösi főtér projekt egyetlen egy országos sajtóorgánumban sem jelent meg, holott ez a város életében sokkal nagyobb léptékű volt.
Vagy nagyon rosszul vagy sehogy sem kommunikálták le mindezt, vagy nem érdekelte a kutyát sem az, hogy megújul a település......
Viszont készült egy könyv a megújult Nagykőrösről, milliós kiadással, igaz a projekt részeként, de ezt " földi halandó " nem vásárolhatja meg....
Érdekes és meglepő.....
Lőrinczy Veronika