A nemdohányzók védelméről szóló törvény szigorítását áprilisban szavazta meg az Országgyűlés. Ennek értelmében 2012. január elsejétől tilos a dohányzás közforgalmú intézményekben - így a szórakozó- és vendéglátóhelyeken -, a munkahelyeken, a közösségi közlekedési eszközökön és a megállókban, az aluljárókban, a játszótereken, valamint a megállóhelyek és a játszóterek ötméteres környezetében. A helyi önkormányzatok további közterületeken is megtilthatják a dohányzást. Nagy László alezredes, a Nagykőrösi Rendőr Kapitányság vezetője lapunknak elomndta, hogy három hónap türlemi idő van, addig nem jár büntetés, csak figyelmeztetés. A rendőri vezető nem tartja első rendű feladatuknak a dohányzással kapcsolatos szabálybetartások ellenőrzését. Igaza is van, hiszen az ÁNTSZ az, melynek a hatáskörébe sorolja az új jogszabály a törvény betartatását.
Fontos változás, hogy nem jelölhető ki dohányzóhely ezután a közforgalmú intézmények és a munkahelyek zárt légterű helyiségeiben, valamint a vonatokon sem, így megszűnnek a dohányzókocsik. Dohányzóhelyet csak szabad levegőn, a bejárattól öt méterre lehet kijelölni, kivéve azokat a vendéglátóhelyeket, ahol erre kizárólag közvetlenül a bejárat előtt van lehetőség. Továbbra is rá lehet gyújtani a szabadtéri szórakozóhelyeken és a kerthelyiségekben.
Szabadtéren sem jelölhető ki dohányzóhely közoktatási, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményekben, továbbá egészségügyi szolgáltatónál.
Zárt térben ezután csak dohánytermék-bemutatókon és a szállodák szivarszobáiban lehet dohányozni, a szivarszobákban étel és ital nem szolgálható fel. Ezen kívül zárt légterű dohányzóhelyiség csak büntetés-végrehajtási intézményekben és pszichiátriai intézetekben alakítható ki a fogvatartottak, illetve a betegek számára - biztosítva, hogy dohányfüst a többi helyiségbe ne juthasson be.
A dohányzási tilalom betartását az ÁNTSZ ellenőrzi, megsértése esetén egészségvédelmi bírságot szab ki. Az államigazgatási szerv eltekinthet a bírság kiszabásától, ha az intézmény vezetője, üzemeltetője, a rendezvény szervezője, a munkáltató, illetve akit a közforgalmú intézmény szabályzata erre kijelöl, a tilalmat megsértőt felszólította a dohányzás befejezésére, vagy ha ennek nem tesz eleget, az intézmény elhagyására.
A bírságolás három hónap türelmi idő után 2012 áprilisában kezdődik. Ekkortól a népegészségügyi szakigazgatási szervek magánszemélyek esetében 50 ezer forintig, intézmények esetében 2,5 millió forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak szabályszegés esetén. Jelenleg a vasúti járművek tizenöt százalékán, a száz kilométernél hosszabb távon közlekedő belföldi távolsági vonatokon rá lehet gyújtani. Január elsejével viszont a vasút teljes területén, a pályaudvarokon, a vasútállomásokon, a megállóhelyeken és azok peronjain, valamint az összes személyszállító vonaton is tilos lesz rágyújtani.
A kiskorúak védelmére hivatkozva államosítaná és újraosztaná a dohányértékesítés kiskereskedelmi jogait egy múlt pénteken benyújtott törvényjavaslat, melyet kedden tárgyal a parlament. Ennek következtében 2013-tól a jelenlegi 40 ezer helyett 6 ezer helyen, és már csak "dohány szakboltban" lehetne majd cigarettát vásárolni. A kiskereskedők félnek, a nagykereskedő szerint nincs mitől.
Az elképzelés, hogy belenyúl az állam a rendszerbe, legfeljebb arra jó, hogy újraossza a piacot a maga szájíze szerint - mondta a hvg.hu-nak egy neve elhallgatását kérő kereskedő, aki szerint ezzel lehetővé válik, hogy a kormány újra pénzt kérhessen a kereskedelmi jogosítványokért. A legsúlyosabban a kistelepülésen élőket érintheti a változás, ott, ahol a 2-3 ezer fős lakosságra jelenleg 4-5 vagy még több cigivásárlási hely jut. Ha egy bolt maradhat csak, akkor az többet is nyer, hiszen más termékeket is nála fognak venni. Így ott a legfőbb kérdés, hogy kit hoz helyzetbe a kormányzat ezzel a modellváltással.
Hasonló rendszer nemcsak Ausztriában működik: Nagy-Britanniában is specializálták a dohányárusítást - de a dohányboltok piaca, az árazás szabad. Az olasz rendszer is lakosságszámhoz köti az engedélyek kiadását (ráadásul Olaszországban dohányboltra működési engedélyt nem 2000, hanem 5000 főnként adnak ki a hatóságok) - de ott a cigiárak 12 százalékos árrést tartalmaznak - nálunk ez mindössze 3,9 százalék.
Egyéb részletek a HVG cikkében ITT