„ Kemény év volt, jó, hogy vége! „ - Mondta el lapunknak Palya István Jászkarajenő polgármestere, majd hozzátette, hogy várta az új esztendőt, de tudja, hogy nagyon nehéz lesz ez is. Jászkarajanőn még 100 %-ban nem ismerik az új önkormányzati törvény rájuk vonatkozó pontos részleteit. Az iskola államosítása azonban megkezdődött. „ Eddig 50 %-ot kellett bepótolnunk a fenntartáshoz.
Nagyon sajnálom, hogy át kell adnunk, de ez nem volt tovább tartható. Ez kényszerpálya, kénytelenek vagyunk átadni. Ha az állam biztosította volna a fenntartás forrásait, egy pillanatig sem gondolkodnánk rajta, hogy mitévők legyünk. 2012-ben az energiaárak tovább nőnek, irtózatos gázszámlák lesznek. De megpróbálunk ott takarékoskodni, ahol csak tudunk. Még nincsenek sarokszámaink az idei költségvetésben. Nem vagyunk könnyű helyzetben, hiszen Jászkarajenő egy elöregedő település, a létszám folyamatosan csökken. „
Megtudtam, hogy Karán sajnos új adónem bevezetésére kényszerülnek. Ez a kommunális adó lesz, mely más településeken már régóta létezik. Január 1-től minden ingatlan után évente 6.000 forintot kell befizetni az önkormányzat kasszájába. Palya István szerint ez az összeg jókora pótlást jelent majd nekik az amúgy is szűkös költségvetésbe a mai szűkös lehetősége mellé. Ebből lehet finanszírozni sok mindent, például a közvilágítást vagy a hó eltakarítását. Mindenképpen olyanra fordítják, ami a lakosság egészét érinti.
Tavaly jó volt a fizetési morál, melyet meg is köszönnek a település vezetői. Igaz, a notórius tartozók ellen végrehajtási eljárásokat is kezdeményeztek. „ Nincs szabadelvűség az adózás terén! A vállalkozók is rendesen is befizették a helyi iparűzési adójukat. Nem tervezzük az ebadó bevezetését, így is sokba került a kutyatartás. Egy- két kutyát tartanak a lakosok a biztonság érdekében. Ha bevezetnénk, csak a kóbor kutyák száma nőne.”
A polgármester elmondta lapunknak, hogy sajnos az elszegényedés jelei a településen egyre erőteljesebben mutatkoznak a lakosság egy jelentős részénél. „ Többségük nagyon nagy problémákkal kénytelen szembenézni. Sokaknak már gondot okoz a gyógyszer megvásárlása, a villany- és gázszámla befizetése is. Természetesen Karácsonykor próbáltunk segíteni az elesetteken, rászorulókon. Odafigyeltünk az idősekre is, minden 78 év feletti lakos kapott csomagot, csaknem ezer háztartásba juttattunk el tartós élelmiszereket. Az önkormányzat is részt vett az akcióban, de EU-s segélycsomagokat is kaptunk. A polgárőrség, Gyurika András vezetésével már évek óta vesz részt az adományozás megszervezésében, de csatlakozott hozzájuk nagyon sok magánszemély és vállalkozó is.
Ha kívánhatnék a jövő évre, akkor az első lenne az önálló rendőrőrs, mely az ígéretek szerint már elérhető közelségbe is került számunkra. Ez pedig magában hordozza a rend, békesség, közbiztonság fogalmát is. Szeretnénk, ha vége lenne a kisstílű lopásoknak. A cél az lenne, hogy ne féljenek az emberek végre. Ott tartunk, hogy nem mernek elmenni orvoshoz, nem merik magára hagyni a házat. Azt mi már bevezettük, hogy csak az kap segélyt, akinek rend van a portáján és körülötte. Sőt, ezt alkalmazzuk a gyakorlatban is. Előzetesen környezettanulmányt készítünk. Ha nincs rend, nincs segély!
Amire a legbüszkébb vagyok a 2011-es évvel kapcsolatban az talán az, hogy sikerült megőrizni a nehézségek ellenére is a pénzügy egyensúlyt. De persze boldogság számomra, hogy ötven év után megújult a településközpont, melyet a lakosság örömmel vett birtokba. Már a fű is szépen kizöldült. Persze az érdem nem az enyém, hiszen a fejlesztések nem jöhettek volna létre, ha nincsenek segítőim. Elmondhatom, hogy a képviselő testület jól tud együtt dolgozni és a hivatal is egy igen jó csapat. Cégek is segítettek a beruházásokkor. A legnagyobb a Mezőgazdasági Zrt. volt. Nagyon szépen köszönöm a lakosságnak a beruházás során mutatott türelmét. Hiszem és vallom, hogy csak nagy közös munkával tudunk előrelépni. Boldog Új Évet Mindenkinek! „
Lejegyezte: Lőrinczy Vreronika