A Dzsungel könyve musical- Magyarország legnépszerűbb musicalainak sorai közt foglal helyet Rudyard Kipling eredeti regénye alapján készült Dzsungel könyve, amely töretlen népszerűségének bizonyítéka a majd ezer előadás, 1996-ban elnyerte a Színházi Kritikusok díját, és még ma is műsoron van gyerekeket és felnőtteket egyaránt csábítva a közönség soraiba. Egy nemzedék nőtt fel fülbemászó dalain, amelyeket a Dés-Geszti páros fémjelez.
Ez a gyöngyszem kerül hamarosan bemutatásra a Gyulai Gaál Miklós Általános Iskola és a Bihari Színkör kooprodukciójában azzal az újítással, hogy a főbb szerepekben kizárólag gyerekek fognak csillogni, a darab pártfogásában pedig Bakos Melinda, mint koreográfus és zenei rendező áll, illetve Jébert József (Öcsi) rendezőként és a Pinokkiót és Csárdáskirálynőt is jegyző díszlettervezői posztban lévőként. A darab az iskola 110 éves évfordulóját fémjelezné, illetve zenei tagozatának 55 éves évfordulóját. A próbák már javában folynak, a gyerekek pedig óriási izgalommal és lelkesedéssel vetették bele magukat a munkálatokba, elvégre valamennyi szerep nagyon hálás megformálója részére, hiszen az állatszereplők dominálnak, amelyek nagyon érdekesek komiszságuk, ravaszságuk, bölcsességük, bátorságuk és egyéb erényeik miatt.
Maugli története mindenkinek ismerős, akár regény, vagy filmfeldolgozások formájában. Az árván maradt indiai kisfiút egy farkas falka fogadta örökbe, miközben a dzsungel örök törvényeire tanította őt a bölcs medve, Balu, és elválaszthatatlan barátjaként kiállt mellette a fekete párduc Bagira, Ká, a 100 éves óriáskígyó mentette meg őt a komisz majmoktól, azonban ősi ellenséget is szerzett magának az emberevő tigris, Sír Kán személyében.
A Dzsungel könyvét a Pinokkióhoz hasonlóan Disney is megfilmesítette ugyanúgy negédes gyerekmesévé téve az eredeti verziót átírva a figurákat és megfosztva a történetet is az eredeti mondanivalótól, amely viszont a musicalban erőteljesen kidomborodik: a dzsungel törvényei, mesterszavai örök értékek, mindennek meg van a maga helye a világban, és erre épül Maugli tragédiája, aki se emberként, sem állatként kitaszítva kénytelen bolyongani a vadon és civilizáció mezsgyéjén.
A Dzsungel könyve musical méltó olvasata a regénynek. A Disney verzióval ellentétben Akela és a farkasok sokkalta nagyobb szerepet kapnak, Sír Kán inkább manipulatív vadász benne, mint csíkos ördög, Bagira nem csak mentor, hanem szerető testvér a darabban, Balu nem bajkeverő nagy mamlasz, hanem okos tanító, Ká pedig nem gonosz, csak egy meg nem értett hüllő.
A gyerekek előadásában a darab varázslatos lesz, egy olyan mű, amely mindenki szívét megmelengeti, méltó példázata a naggyá válásnak és az utak megtalálásának, amelyet mindannyian keresünk.
Azonban ez a musical csupán egy a színkör tervei közül. A Dzsungel könyve mellett készül egy másik darab is, amelynek próbái már ugyancsak zajlanak, de ennek címe egyenlőre meglepetés.
Jandácsik Pál