Cikkajánló- SG hírmagazin- Az új esztendőbe lépve a megszilárdult politikai támogatás és a megújult tudományos potenciálnak köszönhetően felgyorsulhatnak a James Webb Űrtávcső (JWST) egyes munkálatai, a 8,8 milliárd dolláros obszervatórium azonban csak 2018 végén hagyhatja el a Földet. A projekt vezetői így is aggódnak, hogy az elkövetkező évek tesztjei olyan rejtett problémákat tárnak majd fel, ami tovább duzzasztja az amúgy is csillagászati költségeket.
A következő három év során kerül összeszerelésre az obszervatórium távcső eleme, a 18 hatszögű elsődleges tükörszegmensből álló 6,5 méter átmérőjű összetett rendszer, ami hétszer nagyobb a Hubble Űrtávcsőnél. Az elsődleges tükröt a másodlagossal és harmadlagossal, valamint a finomító tükrökkel együtt egy tartószerkezetre erősítik, aminek kibontható szárnyaival és "árbocaival" tökéletesen kell működnie az űrben.
A JWST négy tudományos műszere az Egyesült Államokban, Európában és Kanadában készül, ezek az ISIM-ben, vagyis az Integrált Tudományos Műszer Modul névre keresztelt készülékházban kapnak helyet. Az első lakót, a Közép-Infravörös Műszert (MIRI) áprilisban szállítják az Egyesült Királyságból a marylandi Goddard Űrrepülő Központba, tájékoztatott Eric Smith, az obszervatórium helyettes programigazgatója, a NASA főhadiszállásán. A MIRI a csillag-törmelék korongokat, az exobolygókat és a távoli galaxisokat fogja pásztázni.
A kanadai Finom Irányítási Szenzor (FGS), ami a távcső pontos irányzását teszi majd lehetővé, jelenleg kriogén vákuum tesztelésen esik át és valamikor az év második felében érkezhet meg a Goddardra, nyilatkozott Matt Greenhouse, a JWST projekt tudósa. Az infravörös közeli NIRCam, az űrtávcső elsődleges infravörös kamerája a kaliforniai Lockheed Martin Fejlett Műszaki Központban készül, tesztelése márciusban veheti kezdetét, átszállítása pedig ugyancsak 2012 második felére várható, tette hozzá Greenhouse. Végül 2013 februárjában indulhat el Európából az USA-ba az infravörös közeli NIRSpec spektrométer, amit az EADS Astrium épít.
Forrás, folytatás, további részletek ITT