Horror árak, senki sem tárgyalt a potenciális bérlőkkel érdemben. Rengeteg információt eltitkoltak, bedőlhet a gigapiac. A polgármester újraterveztetné, több, mint 13 millióért, de ragaszkodik a plázához. Botrányos egy ülés volt. Balogh Edit bátor, bevállalná 1,4 milliárdért is a megalomán beruházást, a kötvény terhére, mely svájci frank alapú hitelként működik. Egyedül maradt vágyaival. Mindenki kihátrált mellőle és mögüle. Még elvbarátja, Habony István sem jött el az ülésre. A képviselők ugyanis nem szeretnék nyomorba dönteni Abonyt. Fellázadtak.... A mai napon az úgynevezett triumvirátus kezdeményezésére ugyanis ( Dr. Magyar Gábor, Dr. Abonyi Viktor, valamint Kelemen Tibor ) rendkívüli képviselő testületi ülést hívott össze a polgármester a piac és üzletház megépítése tárgyában. Dr. Egedy Zsolt hozzászólása elején jelezte, hogy az egyik anyagban elírás történt, mely akár olyan is lehetne, mintha nem a véletlen műve lenne, hiszen ő és társai is úgy érzik, hogy épp ideje volt összehívni az ülést. Ami a lakosság számára a legfontosabb, jelenleg a testületi tagoknak fogalmuk nincs még, hogy mit kéne megépíteni a lebontott régi monstrumok helyén.
Nem végezte megfelelően a munkáját a képviselők egy része szerint a megbízott Városfejlesztési Kft, hiszen egyetlen egy négyzetméternyi üzlethelyiséget sem adtak el, nem kötöttek előszerződést bérletre sem. Romhányiné Dr. Balogh Edit úgy fogalmazott, hogy azért nem állíttatta le a tervezést, mert szerint „ intenzív értékesítési kampány folyt „ az elmúlt három hónapban. Aztán utóbb napvilágot látott, ez azt jelenti, hogy eddig kettő, azaz kettő lehetséges partnerrel folytattak érdemben tárgyalásokat. Az egyik a COOP, mely vállalkozás a mai napig nem írt alá semmiféle szerződést. A másik az OTP, melyre a többieknek kínált eladási árnál többért, nem 500 ezer, hanem 600 ezer forintért akarták rásózni az ingatlanok négyzetméterét. Utána küldtek nekik még egy levelet, melyben félmillióért adták volna ugyanezt, mely az épület legfrekventáltabb részén van, a tornyos épületszárnyban. Az OTP a mai napig nem válaszolt semmit a megkeresésre.
Ezt Palotai Sándor projektmenedzsertől hallhattuk, és azt is, hogy összesen mintegy 20 vállalkozó volt hajlandó tiszteletét tenni a projektegyeztetésen, bemutatón. Aztán ők is elborzadtak az áron és hazamentek. Igaz, voltak olyanok, akiket nem is hívtak meg, annak ellenére, hogy érintettek az ügyben. Másokra a rendezvény előtt egy- két órával csörögtek rá a hivatal munkatársai.
Egyébként az egész helyzet komolytalanságára jellemző, hogy az ülést bő negyedórás késéssel kezdték meg, mert csak hatan voltak jelen a tizenkettőből. Romhányiné Dr. Balogh Edit közölte, hogy határozatképtelenek, ezért, feloszlatja azt. Ekkor többen is bekiabáltak, hogy ne és, hogy Kelemen Tibor mindjárt megjön. A „ felmentő sereg „ viszont nem ő lett, hanem Gulykáné Gál Erzsébet, Kelemen később érkezett.
Dr. Magyar Gábor kemény kérdésekkel bombázta a polgármestert, aki válaszában mondott ugyan konkrét dolgokat, de főként ködösített és nem az érdemi válaszra koncentrált. Inkább kigyűjttette, hogy dr. Magyar Gábor hányszor hiányzott. Közölte, hogy 42%-ban volt jelen csak a testületi és bizottsági üléseken. 2006 óta összesen 45 alkalommal tárgyalta a témát a testület és ennyi határozat is született a tárgyban. 2010. óta, mióta Dr. Magyar Gábor is bent ül a testületben 14 ülésen született ebben a témában határozat.
Dr. Egedy Zsolt pedig nekiállt vetíteni, de nem a szó pejoratív értelmében. Megmutatta kivetítőn a régi terveket. Idehívta azokat a tervezőket, akik korábban már készítettek egy látványtervet a piacról és hasonló megoldást kért. Ő volt az egyetlen, aki konkrét, nem a földtől elrugaszkodott megoldási javaslattal állt elő, igaz ez nem igazán tetszett Tőrös Csaba tervezőnek. A FIDESZ frakcióvezetője számára elfogadhatatlan az 1 milliárd 400 milliós piac és üzletház terve. Kérte, hogy csak a piaccsarnok épüljön meg, igaz ennek is sokallta a költségeit. Ugyanis a jelenlegi költségterv 460 millió bruttó, az eredeti 360 millió helyett, mely utóbbinak 30 %-át nyerték el pályázati forrásból. Már a piaccsarnokhoz is tetemes önerőre van szükség, de e mellett csaknem egymilliárdot kellene a városnak mellé pakolnia a kötvénypénzből, mely nem más, mint svájci frank alapú hitel. Ez utóbbira viszont egyetlen egy bérlő sincs.
Abony egyébként megtehetné, hogy csak a fedett piaccsarnokot építse meg, mert csupán ez a pályázati kötelem. Viszont olyan variáció is felmerült, hogy a már majdnem teljesen kész terveket átterveztetik és beletervezik az üzletházba a fedett piaccsarnokot. A tervező, Tőrös Csaba az áttervezésért 13.810.000 forintot kér „ akciós áron „, ha január végéig megkapja az újabb megbízást.
Romhányiné Dr. Balogh Edit próbálta eljátszani az ártatlant és kijelentette, hogy tényleg sok a négyzetméterenkénti 465 ezer forintos vételi ár és a 22 euro/ m2 bérleti díj. Igaz, lapunk úgy tudja, hogy pontosan ő kérte, hogy 10 év alatt térüljön meg papíron a beruházás és így jöttek ki ezek a szerinte is horror árak. Kérte, hogy módosítsanak az üzleti terven és ne 10, hanem 15 év legyen a megtérülési idő. Szerinte 300 ezerért már el lehetne adni egy négyzetmétert a gigaplázában.
Dr. Magyar Gábor elmondta, hogy bűn nem feltenni bizonyos kérdéseket a tárggyal kapcsolatban, hiszen Abony jövője múlik rajta. A KDNP-s képviselő kiszámolta, hogy 390 ezer forint az építési költsége négyzetméterenként a gigaplázának és nem értette, hogy ez hogyan jöhetett ki. Tőrös Csaba tervező elmondta, hogy nem csak maga az épület van benne ebben az árban, hanem az tartalmazza a közösségi parkot, sétáló utcát, bontást is. Ő számítógépes program alapján kalkulál, ha közbeszerzési eljárásra érkeznek árajánlatok, akkor ettől az 1,4 milliárdtól eltérhetnek a beadott pályázatok, plusz mínusz 10-15 %-kal.
Sok dologról tehát elfelejtette tájékoztatni a polgármester hivatalosan testületi tagjait, arról is, hogy egyszerűen egyetlen egy vevőt sem találtak. Most kiderült, hogy a pletykák igazak. Dr. Magyar Gábor szerette volna látni az úgynevezett tárgyalási naplókat is, mely azt tartalmazza, hogy konkrétan kiket kerestek már meg a lehetséges vevők vagy bérlők közül. Mint kiderült, ilyen nincs.
Fekete Tibor kiszámolta, hogy összesen 48 asztal van jelenleg a piacon, ha ezek fedett térbe kerülnek 500 millióért és 70%-os a töltöttség, akkor olyan horror napidíjat kapnak a piaccsarnoknál, hogy azt nem meri kimondani. Szerinte 150-160 milliós beruházás lenne erre reális. Kovács László azt mondta, ha megépül a gigapláza, akkor meg kell sarcolni a lakosságot és meg kell emelni a maximumra a kommunális adót, ami 12 ezer is lehet évente a jelenlegi 5 ezer helyett, de más adókat lehet, hogy be kell vezetni. Gulykáné Gál Erzsébet sem támogatja a gigapiacot, a jelen helyzetben szerinte óvatosabbnak kéne lenni. Példaként elmlítette a szolnoki és ceglédi kihalt üzletházakat.
Romhányiné Dr. Balogh Edit a jelenleg vállalkozók tulajdonában lévő boltokat lebecsmérelte és kijelentette, hogy azok, mind régiek, elavultak és nem a kulturált kereskedelmet szolgálják. Említette ezek között a Nagykőrösi úton lévő üzletházat, a volt Keravillt és a mellette lévő boltokat, valamint a Kossut-hal szemben lévő összes üzletet. Arról nem szól a fáma, hogy egyáltalán bárki is érdemben tárgyalt volna azok tulajdonosaival az átköltözésről. Viszont azt tudom, hogy néhányukkal úgy összeveszett a polgármester, hogy nem hajlandóak onnan elmenni.
Bevallom őszintén, két óra után elhagytam a tett helyszínét, a végső fejleményekről beszámolunk Önöknek. Ja, igen, hiányzó testületi tagok: Parti Mihály, Murvainé Kovács Rita, Kocsiné Tóth Valéria, Habony István
LŐVE