Mivel magam is érintett vagyok az ügyben, hiszen gyönyörű lányom épp az idén felvételizik, számos megdöbbentő ténnyel szembesültem az elmúlt pár nap alatt. Sajnos ideje lesz minden most végzős középiskolásnak elgondolkodnia azon, hogy hova is adja be papírjait. A részletek a felvételi benyújtási határidejének lejárta előtt egy hónappal láttak nyilvánosságot. Nagyfiam, aki Szegeden, államilag finanszírozott szakon tanul, a következőket mesélte.
Az államilag finanszírozott szakokra felvehető létszám 95%-kal csökkent. Például az országban összesen 100 jogász képzését dotálja az állam és a kvóta 250 a közgazdászoknál. A tandíjat az egekig emelik, ha egy adott szakon, Szegeden például eddig 160 ezer forint volt a féléves tandíj, akkor a most felvételizőknek ugyanez már 600 ezer lesz.
Nem lehet majd átmenni a jó tanulmányi eredményeknek köszönhetően a fizetősről államilag dotált képzésre. Így nem lesz érdeke a nebulóknak, hogy jól vizsgázzanak, elég lesz akár a kettes is. Jön a Diákhitel kettő, melynél nem a hallgató kapja meg a pénzt, hanem a java részét az iskola, melyben tanulmányait folytatja, amennyiben költségtérítéses szakon tanul. Így eladósítja magát a diák hosszú évekre.
Valóban iszonyú sok volt a felsőoktatásban a felesleges képzési létszám. Boldog, boldogtalan diplomát szerzett. De mindenképpen felháborító és igazságtalan mindez azokkal szemben, akik idén felvételiznek. Minden fenekestől felfordult, a diákok végképp tanácstalanokká váltak. Eddig legalább lehetett tudni, hogy hova van esély. Most viszont lutri az egész, hiszen lesznek olyan szakok, melyeket eddig a kutya sem jelölt meg, de most lehet, hogy hatalmas lesz a túljelentkezés. Könyörgöm, nem lehetett volna ezt a reformot szakaszosan végrehajtani? Mindez csupán néhány kiragadott példa volt a problémákból. Szegény most felvételizők!
LŐVE